Адвокати в Обединеното кралство се опитват да накарат правителството да отмени депортациите на имигранти към България поради твърдения за брутални условия, с които се сблъскват мигрантите и търсещите убежище в страната, пише днес "Гардиън".

Според правителствени данни от победата на лейбъристите на изборите през юли 2024 г. от Великобритания са извършени над 24 000 връщания – както принудителни, така и доброволни. Повече от 200 души са били върнати в България през 2024 г.

Британското правителство има ad hoc споразумения с някои страни, включително България, които му позволяват да връща търсещи убежище.

Адвокатите обаче се опитват да оспорят случаи на лица, депортирани от Обединеното кралство и страните от Европейския съюз обратно в България, предупреждавайки, че завърналите се лица са изправени пред отношение, което може да наруши член 3 от Европейската конвенция за правата на човека, който забранява изтезанията и нечовешкото или унизително отношение.

През януари "Гардиън" съобщи за твърдения, че българските власти са игнорирали спешни повиквания и са възпрепятствали усилията за спасяване на трима египетски тийнейджъри, които по-късно са починали при температури под нулата близо до границата между България и Турция в края на декември. Българското министерство на вътрешните работи заяви, че граничните му сили са реагирали своевременно на сигналите за млади хора в беда, но че телата са открити на различни места от първоначално посочените.

През декември 2024 г. "Гардиън", че България е принуждвала сирийски бежанци търсещи убежище да подписват документи за „доброволно връщане“, понякога с използване на сила. Държавната агенция за бежанците на България отрече някой да е бил принуждаван да се върне в страната си на произход.

Тази седмица No Name Kitchen (NNK), хуманитарна организация, работеща с бежанци на Балканите, заяви, че е събрала показанията на 21 души, включително 17 сирийци, върнати в България от други европейски страни, и е установила, че повече от две трети от тях са били подложени на натиск да подпишат документи за „доброволно връщане“.

Млада сирийка, депортирана от Германия в България, заяви, че български власти са ѝ оказали натиск да подпише споразумение за „доброволно“ връщане и че е била заплашена от властите с 18 месеца задържане, ако откаже. Друг анкетиран, депортиран от Обединеното кралство, заяви, че е бил бит многократно от българската полиция, което е довело до счупен нос.

Джордж Шелдън Грун, публичен адвокат от Duncan Lewis Solicitors, заяви, че фирмата представлява няколко сирийци, които оспорват депортирането си в България в британските съдилища.

„Доклади от организации на място показват, че сирийските бежанци в България често се сблъскват с условия, които представляват унизително и нечовешко отношение. Правителството на Обединеното кралство смята България за безопасна страна за завръщане, но реалността за тези, които са депортирани, показва друго. Тези случаи повдигат сериозни въпроси относно адекватността на защитата и дали депортирането в България е в съответствие с правните задължения на Обединеното кралство“, е казал адвокатът, цитиран от "Гардиън".

В актуализацията си за страната през март 2025 г. Европейският съвет за бежанците и изгнаниците изрази загриженост, че условията за настаняване са под „основните стандарти“. Той заяви, че проблемите включват нашествия на вредители и непредоставяне на основни услуги като адекватна храна и топла вода, както и чисти и функционални санитарни съоръжения.

Съдбата на депортираните обратно в България от други европейски страни е „тревожна“, казва пред вестника Ана Каролина Фишър да Куня, адвокат по правата на човека.

„Системата за убежище на България се проваля и не спазва стандартите за правата на човека, с които е законово обвързана като държава-членка на ЕС. Европейските страни вече не могат да оправдават връщанията в България под претекст, че е безопасна дестинация“, казва тя. „Реалността е, че хората, изпратени обратно в България, са изправени пред сериозни рискове от мъчения и друго нечовешко и унизително отношение, не само при завръщането си в страните си на произход, но и в рамките на самите граници на Европа. Връщането в България трябва да приключи.“