Българските власти са критикувани, че са пренебрегнали обажданията за спешна помощ и са възпрепятствали спасяването на трима египетски тийнейджъри, които по-късно починаха при минусови температури близо до българо-турската граница в края на декември м. г.  За смъртните случаи тогава алармиха от фондация "Мисия Криле"  като обвиниха в бездействие и забавено оказване на помощ българските власти, които отговориха, че са реагирали навреме.

Месец по-късно по темата са информирани и читателите на британския сайт "Гардиън" със статия на базираната в Гърция журналистка Кати Фалон. Тя се позовава на доказателства, събрани в доклад под името Frozen Lives, изготвен от хуманитарните организации No Name Kitchen (NNK) и Collettivo Rotte Balcaniche (CRB), които представят неуспеха на властите ни да спасят "момчетата, които викаха за помощ, докато се бореха със студа, изгубени в горите край Бургас". NNK и CRB посочват, че на 27 декември 2024 г. са били изпратени сигнали за трима тийнейджъри "с непосредствен риск от смърт", като са осигурени и локации на бедстващите. Активистите направили многократни опити да се свържат със 112, както и със самите момчета.

Твърди се, че българската гранична полиция е възпрепятствала спасителните усилия на организациите, въпреки че е получила видеозапис на едно от момчетата в снега, обяснява Фалон.

Младежите, идентифицирани по-късно като Ахмед Самра (17 години), Ахмед Елаудан (16 години) и Сейфала Елбелтаги (15 години), били открити мъртви. По Самра са забелязани "отпечатъци от кучешки лапи и от ботуши около тялото му", което според докладчиците "показва, че граничната полиция вече го е била намерила, може би все още жив или мъртъв, но е избрала да го остави в студа".

"Активистите, които се върнали на мястото по-късно, твърдят, че всички следи от отпечатъците са били заличени. Според тях тялото на едно от момчетата е било частично изядено от животно. Докладът описва системния тормоз върху спасителните екипи на организациите при рязко падащите температури през декември, както и вандализма, упражнен върху една от техните коли, която гражданските активисти са били принудени от  граничната полиция да изоставят и по-късно е била открита с изпочупени прозорци и винтове в двигателя, за да бъде изваден автомобилът от употреба", се посочва в статията на "Гардиън".

Паспортите и телефоните на един от спасителните екипи били прибрани от полицията, взети им били пръстови отпечатъци и снимки. Една активистка била обискирана в полицейското управление, обяснява Фалон.

"Бях отделена от моите приятели мъже и ме претърсиха гола пред двама гранични полицаи, накараха ме да стоя там и докато претърсваха чантите ми. Бях в цикъл и се чувствах много неудобно, ненужно бе да ме карат да стоя там гола. Имах чувството, че всяко действие, което полицаите предприемат, е само за да ни сплашат и да ни попречат да направим нещо подобно отново", разказва тя.

По време на друг опит за спасяване група активисти била принудена да върви около 10 км до най-близкия град, следвана по петите от автомобил на гранична полиция.

След смъртта на египетските тийнейджъри NNK и CRB призоваха за "независимо, официално разследване" на "системното насилие и небрежност на българските власти" и "унизително отношение към мигриращите хора".

"Не трябва да е отговорност на притеснените активисти да достигнат до хората в гората – граничната полиция е обучена и платена, за да го прави. Напълно шокиращо е, че трима непълнолетни измръзнаха до смърт в гората, въпреки че бяха подадени множество сигнали на 112. Това е огромен провал за всички. Не само на българската полиция, но и на ЕС като цяло и на всички негови държави членки", изтъква активист пред "Гардиън".

В статията се посочва, че българското вътрешно министерство е отхвърлило обвиненията и е настояло, че граничните части са реагирали на сигналите за бедстващите младежи, като са изпратили патрули "незабавно", но телата са били открити на различни места от първоначално предоставените локации.

Фалон представя и уверението на вътрешното ни министерство, че граничната полиция не е "допуснала или толерирала каквото и да е изразяване на нечовешко или неуважително отношение на своите служители към гражданите". И това важало за всички граждани, включително на трети страни, които са влезли незаконно на територията на България.

Журналистката припомня и статия на "Балкан Инсайт" от септември 2024 г., в която са представени доказателства, че служители на граничната агенция на ЕС "Фронтекс" са били сплашвани да мълчат относно нарушенията на правата, на които са станали свидетели на българската граница.