Съдът на Европейския съюз (СЕС) отмени решението на Европейската комисия, с което тя отказва достъп до SMS-и между председателя Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на „Пфайзер“ Албърт Бурла.

Решението беше посрещнато с огромен интерес в Брюксел и Люксембург, тъй като поставя прецедент по въпроса какви цифрови комуникации следва да се разглеждат като „официални документи“, достъпни за обществен контрол.

Искането

През 2022 г. журналистката Матина Стевис от „Ню Йорк таймс“ подава заявление за достъп до всички SMS-и, разменени между Фон дер Лайен и Бурла в периода 1 януари 2021 г. – 11 май 2022 г. по време на преговорите за покупка на ваксини срещу COVID-19. ЕК отхвърля искането с мотива, че „не притежава подобни документи“.

Аргументите на Съда

Съдът определи отказа като неправомерен и отхвърли тезата на Комисията, че съобщенията не съществуват или не са „официални документи“. В решението си магистратите подчертават,

• Институциите на ЕС са длъжни да осигуряват максимално широк достъп до документите, които държат;

• Дори когато даден документ не е открит, институцията следва да докаже, че е извършено сериозно търсене;

• В случая Комисията не е обяснила нито какъв тип търсене е направила, нито къде конкретно е търсено;

• Не е изяснено дали съобщенията са били заличени, и ако да – дали това е станало автоматично, доброволно или вследствие на смяна на устройството.

Съдът прие, че „Ню Йорк таймс“ е предоставил достатъчно убедителни доказателства, че е имало обмен на съобщения между двамата – Фон дер Лайен и Бурла. В този контекст, презумпцията за несъществуване на документите бе оборена.

Последствия

Решението е удар по непрозрачния подход на ЕК и в частност по председателката ѝ, чиято роля в преговорите с „Пфайзер“ беше критикувана заради липсата на публичност. По същото време Фон дер Лайен отхвърляше покани за изслушване в Европарламента, включително от Специалната комисия по COVID-19.

Сега Европейската комисия ще трябва да разгледа повторно заявлението и да предостави обоснован отговор, а вероятно и самите съобщения – ако те бъдат открити.

ЕК: Съдът не поставя под въпрос регламента ни за достъп

Общият съд на Европейския съюз не поставя под въпрос политиката на Европейската комисия по отношение на регламента за достъп до документи, става ясно от изявление на институцията, публикувано след огласяване на съдебното решение.

От „Берлемон“ изтъкват, че въпросната регулация има за цел да „осигури целостта на записите на Комисията и пълната прозрачност“, като в същото време гарантира, че ключови документи, подготвени или получени от институцията, остават лесно достъпни за гражданите на ЕС.

В отговор на решението ЕК обяви, че ще го „проучи внимателно“ и ще приеме ново решение, в което ще даде „по-подробно обяснение“ на своята практика.

„Ще продължим да спазваме стриктно съществуващата стабилна правна рамка, за да изпълним задълженията си. Оставаме напълно ангажирани с поддържането на откритост, отчетност и ясна комуникация с всички заинтересовани страни, включително институции на ЕС, гражданско общество и представители на интереси“, се казва още в изявлението.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".