
"Копие" на Магна Харта стояло в библиотеката на юридическия факултет на "Харвард" в продължение на близо 80 години... преди да бъде доказано, че е оригинал. Документът е само един от седемте, издадени през 1300 г. от Едуард I, които са оцелели последвалите седем века.
Дейвид Карпентър, професор по средновековна история в лондоснкия "Кингс Колидж", се натъкнал на оригинала, обозначен като неофициално копие на Магна Харта от 1327 г. в онлайн колекцията на библиотеката на юридическия факултет на "Харвард".
"Преглеждах всички тези статути онлайн, опитвайки се да намеря неофициални копия на Магна Харта... и веднага си помислих: "Боже мой, това изглежда като оригинал на Магна Харта от Едуард I през 1300 г., въпреки че, разбира се, външният вид е измамен"."
Карпентър и Никълъс Винсънт, професор по средновековна история в Университета на Източна Англия, използвали набор от тестове, за да установят автентичността на документа, известен като HLS MS 172.
"Използвайки спектрално изобразяване и ултравиолетова светлина, тъй като на места състоянието не е много добро, го прегледах дума по дума и той съвпадаше перфектно с останалите шест", обяви Карпентър. "Един изключителен малък детайл в почерка е инициалът E в началото на Edwardus. Следващата буква – D – на Edwardus също е главна, което е доста необичайно. И въпреки това можете да откриете тази главна D в един от другите шест оригинала".
Магна Харта, първоначално разпространена от крал Джон Безземни през 1215 г., е първият документ, който прокламира принципа, че кралят и неговото правителство не са над закона.

Карпентър описва HLS MS 172 като "един от най-ценните документи в света".
"Той утвърждава фундаментален принцип, че владетелят е подчинен на закона. Той не може просто да каже: "Отиваш в затвора, обезглавен си, конфискувам ти имуществото". Ако иска да действа срещу теб, трябва да го направи по съдебен път. Това е крайъгълният камък на западната традиция на правото и демокрацията".
Според регистъра на библиотеката оригиналът е бил закупен през 1946 г. за 27,50 долара. Месец по-рано ветеран от Кралските военновъздушни сили го продал на лондонската книжарница Sweet & Maxwell за 42 паунда.
"Лесно е да се разбере защо е било неправилно регистрирано, когато е било продадено... това е било отдавна. Всички през 1945 г. са били малко изтощени. Струва много, много, много, много пъти повече", уверява Винсънт.
Карпентър описа откритието като фантастична новина за американския университет.
"Бях изумен. Първо, че изобщо съществува, и второ, че "Харвард" не е осъзнал с какво разполага".
Карпентър и Винсънт смятат, че документът е издаден за района Апълби в Къмбрия - област в Северозападна Англия, граничеща с Шотландия. След това оригиналът на Магна Харта попада в аристократично семейство от 18-ти век - Лоутърс.
"Те го дават на Томас Кларксън, водещ борец за премахване на робството", обяснява Винсънт. "Впоследствие е завещано на Форстър Мейнард, пилот от Първата световна война, който в крайна сметка става командир на авиобазата в Малта в началото на Втората световна война. Произходът на този документ е изключителен".
Още по темата
- Тръмп отнема статуса на "Харвард" на освободен от данъци
- Харвардски уред може да помогне за откриването на рак – но създателката му е в имиграционен арест
- Над 100 университета срещу Тръмп: Безпрецедентно превишаване на правомощията
- Правосъдното министерство на САЩ тормози медицински журнали - били партийно пристрастни
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни