Докато Конституционният съд разсъждава по това дали не трябва да се премахне т.нар. домова книга, мнозинството ГЕРБ-БСП-"Има такъв народ"-Ново начало се подсигури с две нови потенциални служебни премиерки. Избра заместник-председателки на Сметната палата. Това са Силвия Къдрева и Маргарита Николова.

Първата - член на любимата на властта антикорупционна комисия, сочена за бухалка на Делян Пеевски. Втората - кадър на бившия коалиционен партньор на ГЕРБ - "Атака". Лидерът на партията Волен Сидеров си спечели и прозвището "златен пръст", тъй като с неговия глас преди това мина правителството "Орешарски", избрало Пеевски за шеф на ДАНС, от което последваха над 400 дни национални протести.

По закон заместник-председателите на СП се предлагат от председателя (макар от "Продължаваме промяната-Демократична България" да опитаха да променят това с промяна в нормативната уредба, разбира се - неуспешно). Председател е Димитър Главчев - бивш парламентарен шеф от ГЕРБ, който като служебен премиер услужливо откликваше на всички нужди на санкционирания от САЩ и Великобритания за корупция Пеевски - от областни управители, до собствена партийна централа.

Дали самият Главчев има право да оглавява Палатата също е под въпрос, тъй като освен премиер от "домовата книга", той се самоназначи и за служебен министър на външните работи, което влиза в колизия със закона за СП - като несъвместимост. Днес по време на дебата Главчев не взе отношение. Иначе от ПП-ДБ оспорват пред... антикорупционната комисия въпросната несъвместимост. По ирония на съдбата - неин член стана днес негов заместник по негово предложение.

И така: за Силвия Къдрева гласуваха 123 депутати, 78 бяха "против" и 0 "въздържал се". Николова събра също 123 гласа, 76 бяха против, а 0 се въздържаха. 

През 2018 г. Къдрева става член на тогавашната Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). Била е предложена от председателя на комисията Пламен Георгиев и одобрена от Народното събрание, доминирано от мнозинството на ГЕРБ и Обединени патриоти. Къдрева остава член на органа и след като той е разделен на Комисия за противодействие на корупцията (КПК) и Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ), припомня в. "Сега". 

И тогава, и сега обаче дипломата й породи питанки. "Дали нейната диплома за магистър (библиограф в СУ, б.р.) в крайна сметка е установена, тъй като при избора й в КПКОНПИ има информация, че тя няма изискуемото образование. Също така не е сигурно, че тя има изискуемия 15- годишен опит" - обърна се съпредседателят на ДБ от групата на ПП-ДБ Божидар Божанов към Главчев.

С излизането й от антикорупционната комисия пък се оголва едно място. Но видно от предложените от БСП промени в ресорния закон, мнозинството върви към подмяна на състава и на КПК така или иначе.

В предоставената си пред парламента биография пък Николова, която освен депутат на "Атака" е и бивш общински съветник и финансов контрольор в редица министерства, е посочила само магистратурите си по компютърни науки и счетоводство. Бакалавърската степен остава неясна за широата публика.

По време на краткия дебат, от ПП-ДБ не получиха отговори от "предложителя" Главчев относно двете номинации.

Бяха предложени две такива и за редови членове на палатата (те нямат статут на потенциален служебен премиер) - Даниела Милушева и Росина Киркова. Избрана обаче бе само Милушева. От дясната коалиция възразиха: явно само Милушева е била предварително съгласувано политическо назначение, според тях.

От ПП-ДБ се заканиха да жалят пред КС днешния избор.