
Страните членки (Съветът) на ЕС приеха днес 17-ия пакет от санкции срещу Русия, който е най-тежкият, насочен срещу сенчестия флот на Кремъл.
Това стана днес в Брюксел, на Съвет "Външни работи". В него участват министрите на външните работи и на отбраната от държавите от Общността.
В черния списък са включени 189 кораба от трети страни. Така общият брой на санкционираните кораби стана 342. Всички те са част от руския сенчест флот и са отговорни за превоза на руски петрол чрез нередовни и силно рискови практики или в подкрепа на руския енергиен сектор. Мерките целят да намалят приходите на Москва от петрола, които подкрепят военната икономика.
Същевременно ЕС наложи индивидуални санкции срещу екосистемата на сенчестия флот. Наказани са предимно лица, помагащи на дейността на този флот. Мерките засягат корабни компании, замесени в превоза на суров петрол и петролни продукти по море, както и в опасни практики по вода при превоза на руски петрол. Сред санкционираните са компании от ОАЕ, Турция и Хонконг. В списъка е включен и важен застраховател на превоза на руски петрол по море.
След като ЕС въведе таван на цените на петрола и санкционира руския сенчест флот, приходите на Кремъл в тази сфера са намалели с 38 милиарда евро. През март т.г. те са били с 13,7 на сто по-ниски, отколкото по същото време през 2023 г. и с 20,3% по ниски в сравнение с март 2022 г.

Енергетика
ЕС наложи ограничинтелни мерки и срещу "Сургутнефтегаз". Това е една от най-големите руски компании, осигуряващи значителни приходи на правителството и финансираща по този начин войната в Украйна.
Санкционирана е и важна руска компания за превоз на петрол по море.
Военно-промишлен сектор
ЕС санкционира над 45 компании и лица, осигуряващи на руската армия дронове, оръжия, боеприпаси, военно оборудване, критични съставни части и логистична подкрепа. Наказани са и компании от Китай и Русия, доставящи машинни части за военния и промишления сектор на страната.
Три китайски компании, една от които държавна, и по една от Беларус и Израел са добавени в черния списък, защото снабдяват руската армия с критични части, включително за производство на дронове.
Съветът добави в списъка още 31 компании, които ще подлежат на по-строг контрол за износа на стоки и технологии с двойно предназначение, заради подкрепата им за руския военно-промишлен комплекс в агресията срещу Украйна. Някои от тези компании са базирани в трети страни – Сърбия, ОАЕ, Турция, Виетнам и Узбекистан. Те участват в заобикалянето на ограниченията за износа, включително на дронове или машини с компютърно цифрово управление.
Въведени са допълнителни ограничения върху износа на стоки, допринасящи за засилването на руската армия и технологиите, развитието на секторите на отбраната и сигурността, на разработването или производството на руските военни системи, включително на химически прекурсори, до енергийни материали и резервни части за машини.
Окупирани територии
Наложени са санкции за ограбването на културно наследство в Крим и незаконно използване на украинска селскостопанска продукция.
Още 17 лица и 58 компании са наказани за действия, подкопаващи или заплашващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна.
• Така заради войната в Украйна до този момент са санкционирани над 2400 лица и дружества.

Подготвя се и 18-и пакет
Същевременно Съветът вече работи по нов, 18-и пакет санкции срещу Русия. Това обяви преди началото на Съвета върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас.
Тя е убедена, че досегашните санкции ще ударят руското производство. Министрите ще обсъдят и разузнавателен доклад за състоянието на руската икономика, каза Калас.
"Чуваме, че са стигнали дотам, че да разчитат вече на собственото си производство, а не на снабдителните вериги, които функционираха преди. Така че ефектът от санкциите ще бъде още по-тежък през следващите месеци", изтъкна първият европейски дипломат.
Това, в което Кремъл е силен, е пропагандата. Тя постоянно твърди, че санкциите вредят на ЕС, а не на самата Русия, припомни Калас. Което по думите й изобщо не е вярно.
Същевременно ЕС очаква да види действия и от САЩ. Още повече, че и Вашингтон заплаши Москва със санкции, ако не се съгласи на безусловно прекратяване на огъня във войната с Украйна.
"Американците казаха, че ще има последици. Искаме да видим тези последици. Не сме видели още натиск върху Русия", каза Кая Калас.
Тя обобщи, че Европа няма друг избор, освен по-силен натиск върху Русия.

"Режим Навални"
Извън 17-ия пакет Съветът наложи санкции и по Глобалния режим за нарушаване на човешките права, наричан "Режим Навални".
Ограничителните мерки засягат 28 лица, отговорни за сериозни нарушения на правата на човека, репресии срещу демократичната опозиция и дейност, подкопаваща сериозно върховенството на закона в Русия.
Става дума за съдии, прокурори, представители на Върховния съд и на регионални съдилища и членове на Следствения комитет, участвали във фабрикуването на дело срещу редица активисти.
Много от санкционираните днес са участвали в преследването на починалия в лагер опозиционер Алексей Навални, като са представлявали главната прокуратура при редица заседания. Те са участвали в осъждането на Навални, потвърждаването на присъдата срещу него и брат му и воденето на политически мотивирани дела срещу адвокатите на опозиционера и срещу шефа на YouTube-канала Navalny LIVE.
Други от санкционираните са свързани с осъждането на активистите Алексей Горинов, Игор Балишников и Олга Смирнова и блогърите Йоан Курмояров и Сергей Другов, разпространяващи информация за действията на руските въоръжени сили в Украйна и антивоенни послания.
Хибридни заплахи
Също извън 17-ия пакет Съветът наложи допълнителни ограничителни мерки срещу 21 лица и 6 дружества, отговорни за дестабилизираща дейност зад граница.
Разширен е обхватът, който ще позволи на ЕС да взема на прицел материални активи, свързани с дестабилизиращи дейности – кораби, самолети, недвижими имоти и физически елементи от цифрови и комуникационни мрежи. Същото важи и за трансакциите на кредитни и финансови институции, както и компании, осигуряващи услуги с криптоактиви, които пряко или непряко хинансират тези дейности.
Съветът вече ще може да отнема лицензите за излъчване на руски медии, контролирани от ръководството в Москва, и за им забранява да излъчват съдържанието си в ЕС.
Съгласно Хартата за основните права обаче на тези медии няма да бъде попречено да извършват в ЕС дейност, различна от излъчване – например проучвания или провеждане на интервюта.
След санкционираните за хибридна дейност е Виктор Медведчук. Той е бивш украински политик и бизнесмен, който чрез съдружниците си Артьом Марчевски и Олег Волошин – също вкарани днес в списъка – е контролирал украински медии и ги използвал за разпространение на проруска пропаганда в Украйна и извън нея. Чрез тайно финансиране на канала Voice of Europe ("Гласът на Европа"), който също е санкциониран, и чрез своята политическа платформа "Другата Украйна" Медведчук е провеждал политика, целяща отслабване на легитимността и надеждността на правителството в Киев. Това е пряка подкрепа за външнополитическите интереси на Москва.
Съветът санкционира също така лица, участващи в дейности, насочени към подкопаване на демократичния политически процес в чужбина.
Алик Хучбаров и Иля Бочаров – и двамата агенти на Главното разузнавателно управление (ГРУ), действали срещу Естония. Германският блогър Томас Рьопер, руската му колежка Алина Лип, турската компания "АФА Медия" и основателят й Хюсеин Догру работили срещу Германия. За дестабилизираща дейност са наказани също Елена Колбасникова, Юлия Прохорова, Ростислав Теслюк и Андрей Харковски.
Наложени са наказания срещу две риболовни руски компании - Norebo JSC и Murman Sea Food, Те са част от финансираната от руската държава кампания за следене и са изпълнявали шпионски мисии и саботаж срещу критична инфраструктура, включително подводни кабели.
Съветът включи в черния списък руския Главен радиочестотен център и временния му шеф Руслан Нестеренко. Те са замесени във воденето на електронна война, включително заглушаване и разстройване, засягащи GPS-сикнала в балтийските страни и объркване на работата на глажданската авиация.
Санкционирани са също шефове на медии, разпространявали руска пропаганда и дезинформация в Африка.
Химически оръжия
Съветът реши да наложи допълнителни санкции срещу три руски дружества, участващи в разработването и използването на химически оръжия.
Това са Войските за радиационна, химическа и биологична защита, 27-и Централен научно-изследователски институт и 33-и Централен научно-изследователски институт. Всички те са към Министерството на отбраната в Москва.
Решението е взето въз основа на съобщенията на Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО) от ноември 2024 г. и февруари 2025 г.. Те потвърждават наличието на химикали, използвани за борба с безредиците. Сред тях е хлоробензалмалононитрилът и свързаните с него съставки, открити в проби, взети на фронтовата линия в Украйна. Такива агенти са използвани за водене на война от руските въоръжени сили в нарушение на Конвенцията за забрана на химическите оръжия, по която Русия е страна.
Така санкционираните за използването и разпространението от руска страна на химически оръжия са вече 25 лица и 6 дружества.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни