Казусът с Джейхан Ибрямов бе претворен от депутатите на ДПС-Доган в законодателна инициатива. Оттам предлагат промени в Закона за специалните разузнавателни средства, според които всеки гражданин, както и изрично народен представител или кандидат за такъв, да бъде уведомяван от Националното бюро за СРС, ако спрямо него са били прилагани такива.

Проектът е внесен от депутатите Ваня Василева и Павлин Найденов. Съдържа два кратки текста, но мотивите към тях са изчерпателни, като макар да не се споменава името на колегата им Ибрямов, става недвусмислено ясно, че неговото следене със СРС е в основата на предложението.

Според закона сега Бюрото уведомява служебно гражданите, когато спрямо тях са били прилагани неправомерно специални разузнавателни средства. Но има право да не направи това при три хипотези: при разкриване на тежко престъпление и когато има риск от от разкриване на оперативните способи или техническите средства и при риск за живота или здравето на служителя под прикритие или на неговите близки.

Сега от групата на Алианс за права и свободи (АПС), каквото е името на ПГ на ДПС-Доган, предлагат гражданите да бъдат уведомявани и дали спрямо тях за били прилагани СРС не само неправомерно, а и изобщо. За целта трябва да подадат заявление до Бюрото. В текста обаче не става ясно дали самите те трябва да са били обект на искането, или може и да са били "закачени" към друго следено и подслушвано лице, с което са в контакт.

Отделен текст хората на Доган посвещават на депутатите и кандидат-депутатите, които, както е известно, са лица с имунитет. Оттам настояват Националното бюро да бъде "задължено да отговори лично на всеки народен представител или регистриран кандидат за народен представител по негово заявление в 30-дневен срок, дали спрямо него се използват специални разузнавателни средства или са били прилагани такива, по коя преписка и в какъв период". В добавка: депутатите на Доган искат гореописаните изключения да не важат за депутатските питания, в т.ч.що се отнася до тежкото престъпление.

Както е известно, в разгара на предизборната кампания и войната Доган-Пеевски Ибрямов бе арестуван и се сдоби с обвинение в търговия с влияние. Това стана без разрешение на Народното събрание, каквото се изисква заради имунитета на народен представител. Покрай това обаче стана ясно, че спрямо него са прилагани СРС - преди реализацията на ареста и в разрез с правилата за депутатската неприкосновеност. Съдията, подписал искането - Руси Алексиев, се мотивира с това, че издал разрешението за оперативна разработка, без да има досъдебно производство. СРС обаче са приложени по делото. Самото то пък не е тръгнало по същество, а прокуратурата пусна Ибрямов от ареста, като днес той отново е депутат. И.ф. обвинител номер едно поиска имунитета му и в този парламент, но засега ГЕРБ не го дава, което гневи Пеевски.

"Неспазване на процедурите при използване на СРС за лице с имунитет, убеждава обществото, че не е възможен контрол върху действията и въздействията на изпълнителната и съдебна власт върху независимата законодателна власт. Избирателят е убеден, че има намеса и политическа манипулация, която няма да позволи на избрания от него народен представител да изрази свободно неговата воля" - посочват в мотивите си вносителите на проекта.

Не се очаква обаче той да бъде приет предвид факта, че ДПС-Доган сне доверие от правителството на ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ", крепено с гласовете на пеевското Ново начало.