
След влизането в еврозоната най-голяма опасност от спекула има при мобилните оператори и електроразпределителните дружества. Това каза пред бТВ председателят на Фискалния съвет и бивш финансов министър Симеон Дянков. Според него е по-малко вероятно да има спекула при цените на храните, каквито са основните опасения на обществото.
Дянков обясни, че мобилните оператори и електроразпределителните дружества са само три и много по-лесно могат да се организират, като се "срещнат на една спирка". Той смята, че те "със сигурност ще опитат". Докато онези, които търгуват с храни, са повече, а и общественият фокус ще бъде насочен повече към тях.

Дянков изтъкна, че контролирането на спекулата е работа на регулаторите и няма нищо общо с еврозоната. Той добави, че не е оптимист за това дали регулаторите ще си свършат работата, защото досега никога не са се справяли.
"Ако нямаше редовно правителство, нямаше да има положителен доклад за еврозоната", заяви Дянков.
Може ли Фицо да ни спре за еврозоната
Той обясни, че положителният доклад е само първата стъпка. След това в края на юни ще има Съвет на финансовите министри, но досега този съвет никога не е имал различно становище от доклада. В началото на юли обаче ще има Европейски съвет, на който всеки министър-председател може да изрази резерви. Дянков посочи като възможен пример Словакия.
„Там са 20-те страни-членки на еврозоната в момента, където всеки министър-председател може да каже „Приятни са ни България, но имаме следните резерви“. Аз не вярвам това да се случи, но там е Роберт Фицо от Словакия, който напоследък по различни теми взима обратни на мнозинството решения“, каза Дянков и допълни, че дори един глас може да ни препъне по пътя към еврозоната. "Аз не вярвам това да се случи", прогнозира обаче той.
Финансистът каза, че не знае какво пише в докладите и добави, че не вярва някой да е запознат със съдържанието им, защото се пише до последния момент.
"Чернова със сигурност има, защото този доклад се готви по модел, така че този модел е ясен – гледат се критериите, а те се обявяват предварително – ние ги изпълняваме. Това, което не е ясно и ще ни каже докладът, е дали това изпълнение е стабилно", уточни финансистът.
Дянков изрази изненадата си, че управителят на Българската народна банка Димитър Радев е коментирал темата, защото това не помага за крайния резултат. По думите му, ако докладите са положителни, финансовите министри на ЕС трябва да ги приемат. Финансистът коментира, че БНБ не се справя добре в тази ситуация.

Той определи като "добър тактически ход" предложението на президента Румен Радев да се проведе референдум за еврото, въпреки че Народното събрание отказа да го разгледа:
"Само той печели от това връщане. Има много страхове на хората, на които нито БНБ, нито МФ са отговорили – инфлация, доходи. Сега изглежда, че не му се отвори парашутът, но след като влезем в еврозоната той ще каже - видяхте ли".
Според него социологическите проучвания в последните пет държави, приели единната европейска валута, показват, че има неразбиране сред гражданите относно парите им. Дянков обясни, че обикновено след приемане на еврото има дефлация, а не инфлация.
"Създаде се известна суматоха от гледната точка на президента. Правителството, правилно, бързо се опита да покрие темата, като призова Народното събрание да не продължи напред. Засега тази тема е затворена. Но след влизането ни в еврозоната ще има пак отваряне", заяви Дянков.
По думите му финансовият министър Теменужка Петкова се справя добре в подготовката на страната ни.
Кметът Терзиев излиза като победител
"Беше грешка да се дават тези 15 млн. лв. за потушаване на този натиск. Кметът Терзиев излиза засега като победител", каза Дянков по повод стачката в градския транспорт в София.
Той определи това като популизъм, който ще създаде проблеми, защото всеки сега може да иска увеличение на заплатата си.

Дянков изтъкна, че освен всичко друго това е и пример как се вземат фискални решения в България, защото за това решение водещи не са били нито финансовото министерство, нито бюджетната комисия
"Водещ беше Борисов. Оказва се, че един член на парламента в този случай решава", каза Дянков.
Според него това е лош знак, особено във връзка с очаквания конвергентен доклад за еврото. Дянков смята, че тези 15 млн. лв. няма да стигнат дори до края на тази година. Той прогнозира, че може да се стигне до увеличаване на цената на билетите.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни