
"Няма да позволим да ни извиват ръцете, да ни шантажират и притискат."
Това написа кметът на София Васил Терзиев в нова публикация във фейсбук, в която съобщава, че Столичната община е глобила сметопочистващите фирми “Зауба” и “Грийн партнърс”, свързвани с Румен Гайтански-Вълка.
"Миналата седмица двете фирми разпространиха публично информация, че ще спрат да събират отпадъците на 8 района в София. Направиха това, нарушавайки договорите си, като разкриха информация, без да имат право на това", уточнява той, като посочва, че наложените глоби са съответно 44 888,21 лв. за “Зауба” и 118 764,04 лв. за "Грийн партнърс".
През последните дни все по-честа гледка са "забравени" да бъдат почистени кофи за боклук, като нарастват съмненията, че след транспортната криза се подготвя нова, по-сериозна - със сметта на столицата и то в началото на лятото, при покачващи се температури.
Напрежението около темата расте, а Терзиев преди два дни предупреди: "Готвят следващата криза - с боклука".

Изборът на нови фирми за сметосъбирането в София се бави, защото подчинената на финансовото министерство Агенция по обществени поръчки не е дала задължителното си становище по процедурата, алармира той във вторник.
Тогава Терзиев съобщи, че е изпратил трето писмо до министърката на финансите Теменужка Петкова с призив за придвижване на поръчките на Столична община за сметосъбирането в София. Те са предоставени в края на март на Агенцията по обществени поръчки, която е подчинена на Министерството на финансите - за задължително становище (със стандартен законоустановен срок до 9 април), преди обявяването им.
Документите са изпратени на 26 март т.г., а срокът за произнасяне е изтекъл на 9 април. След тази дата общината е изпратила две допълнителни писма и е осъществила многократна оперативна комуникация.
Тази година изтичат седем от договорите с фирмите за почистване и сметосъбиране на 20 от 24 района на столицата. Това налага да бъдат подписани нови договори след провеждане на обществени поръчки. По закон тези поръчки трябва да бъдат съгласувани с държавната агенция, откъдето бавят становището си по задължителния предварителен контрол за законосъобразност, уточниха по-рано от Столична община.

В края и на днешната си публикация Терзиев отново призовава министърката на финансите "да си изпълни задълженията и да отпуши процеса по обявяване на новите поръчки, като задвижи документите, които чакат становище от подчинената ѝ Агенция за обществени поръчки по задължителния контрол, който осъществява. Дадох 3 дни срок – 2 изтекоха".
Ето и цялото съобщение от Васил Терзиев:
Глобихме днес двете сметопочистващи фирми – “Зауба” и “Грийн партнърс” – за разкриване на информация по договорите им със Столична община. Глобите ще се удържат от сумите, които Столична община плаща на фирмите за техните услуги и са в размер на 44 888,21 лв. за “Зауба” и 118 764,04 лв. за "Грийн партнърс".
Миналата седмица двете фирми разпространиха публично информация, че ще спрат да събират отпадъците на 8 района в София. Направиха това, нарушавайки договорите си, като разкриха информация, без да имат право на това.
Те знаят добре, че нарушават условията на договорите си, но явно все още не са свикнали, че за нарушенията ние ще налагаме безкомпромисно санкции. Всички изпълнители по договори със Столична община е време да проумеят, че нещата вече са различни, както и управлението. Ето още числа:
От началото на 2022 г. до октомври 2023 г. (за 22 месеца при предишното управление) “Зауба” и “Грийн партнърс” са глобени 140 189 лв.
От ноември 2023 г. до края на април 2025 г., за 18 месеца и след реформите, които направихме, глобите на двете фирми са 957 035,40 лв. или 10 пъти повече.
На фона на това, двете привидно независими една от друга фирми с идентични писма вече си искаха 50% индексация – разбирайте увеличение на цените по договорите си – със заплахи, че ако не им се удовлетворят исканията, спират услугата „от понеделник“. Увеличение не се състоя.
“Зауба” и "Грийн партнърс" са най-големите нарушители, но те не са изключение:
През 2023 г. старото управление е наложило санкции в размер на общо 685 303 лв. на всички сметопочистващи фирми.
През 2024 г. сме наложили три и половина пъти повече санкции на обща стойност 2 343 954 лв.
Защото правилата важат за всички.
Числата говорят достатъчно, но трябва да кажа още нещо. Няма да позволим да ни извиват ръцете, да ни шантажират и притискат. Работим принципно и ще продължаваме да налагаме правилата смело и без компромис. Това е коренната разлика между новото и старото управление и задължително условие, за да започне да се усеща разликата и резултат от този подход.
А за да се случва това с още по-бързи темпове, в новите договори за сметопочистване сме заложили още по-строги изисквания и по-високи глоби – защото София заслужава качествени услуги и добросъвестни партньори.
Няма да се откажем да работим за това и отново призовавам министъра на финансите да си изпълни задълженията и да отпуши процеса по обявяване на новите поръчки, като задвижи документите, които чакат становище от подчинената ѝ Агенция за обществени поръчки по задължителния контрол, който осъществява. Дадох 3 дни срок – 2 изтекоха.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни