Белгийската прокуратура официално е оттеглила искането си за снемане на имунитета на италианската евродепутатка Джузепина (Джузи) Принчи от Европейската народна партия (ЕНП) в рамките на разследването, известно като „аферата Huawei”.

Според медии в страната причината е установена грешка. Обвинението неправилно е свързало Принчи с участие в съмнителна среща, докато тя по това време се е намирала в Италия.

Остава разследването срещу 4-ма евродепутати

Процедурата по сваляне на имунитет обаче продължава за четирима други членове на Европейския парламент. Това са българинът Никола Минчев от либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ), малтийския социалист Даниел Атарад и италианците Салваторе Де Мео и Фулвио Мартушело от ЕНП.

Правната комисия на ЕП ще разгледа исканията през септември. Минчев вече излезе с позиция, че няма участие в каквито и да било незаконни действия.

Скрита корупция в полза на китайския гигант

Разследването, водено от белгийската прокуратура, обхваща съмнения за корупция в полза на китайската компания Huawei. Според разследващите от 2021 г. насам евродепутати и техни сътрудници са получавали подаръци и други облаги от фирмата в замяна на политическо влияние при вземане на решения в Европейския парламент.

Първоначалните данни сочат, че аферата обхваща около 15 евродепутати. Към момента са повдигнати обвинения срещу осем лица.

Паралел с „Катаргейт“

Случаят Huawei се развива паралелно с друго мащабно разследване за корупция в Европейския парламент – „Катаргейт“, в който се твърди, че представители на Катар и Мароко са подкупвали евродепутати, за да влияят на решения, засягаши техните страни. Разследването по „Катаргейт“ все още не е приключило.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".