
САЩ и Иран днес се срещат за пети кръг преговори за бързо развиващата се ядрена програма на Техеран.
"Да се намери пътят към сделка не е ракетна наука. Време е да намерим решение", написа иранският външен министър Абас Арагчи в Х, който ще представлява ислямската република на срещата в Рим.
САЩ отново ще бъдат представени от специалния пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф и Майкъл Антон - директор по политическото планиране на Държавния департамент.

Очаква се разговорите да се проведат в посолството на Оман в италианската столица. Външният министър на арабската страна Бадр ал-Бусаиди посредничи в преговорите.
Обогатяването с уран остава ябълката на раздора
Ключов проблемен въпрос в преговорите е дали Иран трябва изцяло да прекрати инициативата си по обогатяване на уран. В даден момент Уиткоф предположи, че Техеран може да обогати уран до 3,67%, но по-късно американската позиция се втвърди и сега Вашингтон настоява за пълно спиране.
В замяна Америка предлага да отмени съкрушителните за ислямската република санкции. Но Техеран не отстъпва - в сутрешния си "туит" Арагчи подчертава, че по този въпрос "няма да има сделка". Иран отхвърля и предложение да се задоволи с доставки на нискообогатен уран за цивилни цели от страни в региона, които разполагат с ценния ресурс.

Тръмп многократно заплаши, че ще предприеме въздушни удари, ако не бъде постигнато ядрено споразумение. Иранските власти отвръщат с предупреждение, че действително ще разработят ядрено оръжие.
"Иран почти сигурно не произвежда ядрени оръжия, но Иран предприе дейности през последните години, които го позиционират по-добре да ги произвежда, ако реши да го направи", се казва в нов доклад на Агенцията за военно разузнаване на САЩ. "Тези действия намаляват времето, необходимо за производство на първо ядрено устройство, вероятно до по-малко от една седмица".
Въпреки това, според експерти, цитирани от Асошиейтед прес, все още ще са необходими месеци на Иран, за да създаде работеща ядрена бомба.
Междувременно Израел заплаши да удари ядрените съоръжения на ислямската република, ако се почувства застрашен, което допълнително повиши напрежението в Близкия изток, ескалирало след войната на Тел Авив срещу "Хамас" в ивицата Газа. Арагчи предупреди вчера, че Иран ще предприеме "специални мерки" за защита на ядрените си съоръжения, ако Израел продължи да ги заплашва, и предупреди САЩ, че ще ги разглеждат като съучастник при всяка израелска атака.
Американският натиск върху Иран се засилва
Въпреки предизвикателните думи от страна на Иран, ислямската република се нуждае от сделка. Във вътрешен план не се наблюдава помирение между консервативната и по-либералната част от населението - хиджабът остава задължителен, но все още е игнориран от хиляди жени по улиците на Техеран. Нарастват и слуховете за потенциално увеличение на цената на субсидирания бензин в страната от страна на правителството, което в миналото е предизвиквало национални протести.

Междувременно иранската т.нар. ос на съпротивата е в дълбока криза - силите на "Хамас" и "Хизбула" в Ливан са съкрушени, големи загуби понесоха и хусите в Йемен, а със свалянето на сирийския диктатор Башар Асад Техеран загуби ценен регионален съюзник.
Усещайки уязвимостта на Иран, тази седмица администрацията на Тръмп наложи нови санкции срещу режима на аятоласите.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни