
Какво прави общината, когато една държавна агенция просто мълчи? Столичната община сезира днес Административния съд - София-град и Сметната палата, тъй като Агенцията по обществени поръчки бави вече над месец търговете за боклука.
Те засягат 20 от 24 софийски района и от тях зависи дали сметосъбирането в столицата ще продължава нормално.

На 26 март Столичната община изпраща обществени поръчки за задължителен предварителен контрол до АОП – напълно по закон (чл. 232а от ЗОП), с очакване Агенцията да върне становище до 9 април. Над месец по-късно няма отговор.
"Към настоящия момент така посоченият 14-дневен срок е изтекъл, без постъпила официална информация за удължаване, както и без мотивирано отлагане на произнасянето", пише в жалбата на Столичната община. "Това обстоятелство води до невъзможност да продължим с реализацията на поръчката, която е с изключително обществено значение.“
На 20 май кметът Терзиев официално призова Агенцията – чрез министърката на финансите Теменужка Петкова – да върне становището си в тридневен срок, който също изтече. Без отговор.
Седем от договорите за сметосъбиране и почистване в София изтичат тази година.
"Тези договори са свързани с над половин милиард лева за следващите пет години, а при сегашното положение сме с вързани ръце", алармираха още преди седмици от екипа на кмета.

Днес общината подава две жалби – до Административния съд и до Сметната палата, в които определя поведението на Агенцията като "незаконосъобразно бездействие".
Още по темата
- Калин Вельов напуска поста зам.-министър на културата. Не казва защо
- "Няма да позволим да ни извиват ръцете, да ни шантажират." Терзиев глоби фирми за смет с над 160 хил. лв.
- Детските градини в София няма да затварят, три нови програми ще помагат на родители и учители
- Десетки училища в цяла България са обект на руска пропаганда
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни