
ГЕРБ-СДС ще разполага с четирима представители в седемчленната Комисия за защита на конкуренцията (КЗК). Днес Народното събрание приключи процедурата по избор на ново ръководство на считания за най-важен регулаторен орган у нас.
Новото ръководство на КЗК
За председател на КЗК бе избран предложеният от БСП Росен Карадимов.
Гласуването мина без изненади.
БСП ще има още един член в антимонополния орган – бившия депутат Жельо Бойчев. Представител ще има и третата партия от управляващата коалиция – „Има такъв народ“. Това ще е Димитър Данаилов, който е общински съветник в Столичния общински съвет.
Изборът на всички седем членове на КЗК, очаквано, се случи с ключовата подкрепа на ДПС-Ново начало на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски, чиято формация вече е неотменна част от управляващото мнозинство в парламента. Никоя от опозиционните сили не подкрепи кандидатите на мнозинството.

Най-голямата формация ГЕРБ-СДС предложи за зам.-председател на КЗК бившия си депутат Радомир Чолаков, както и трима членове - Мирослава Христова, Валерия Герова, Емилия Колева.
Без представители на опозицията
Кандидати предложиха и опозиционните "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС-Доган. Те обаче бяха подкрепени само от своите сили и не събраха достатъчно гласове. ПП-ДБ издигна Иван Стойнев и за председател, и за член, както и Юлиан Войнов - само за член. А ДПС-Доган номинира Четин Казак.
Останалите три опозиционни парламентарни групи - на "Възраждане", "Величие" и МЕЧ, изобщо не предложиха кандидати и не подкрепиха никой от номинираните.

ДПС-Ново начало също не издигна кандидати, но Делян Пеевски се очаква отново да има солидно скрито влияние върху регулатора, опасения за което бяха изразени и на днешните пленарни дебати.
Най-голям спор, очаквано, предизвика кандидатурата на Росен Карадимов, когото ПП-ДБ сочи за човек именно на Пеевски.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" и депутат от ПП-ДБ Кирил Петков прогнозира след избора на новото ръководство, че корупцията ще продължи, защото КЗК отговаря и за обществените поръчки.
Следващия път, когато имаме инциденти на пътя, некачествено строителство, ВиК не се случва, ще знаем, че схемата за нареждане на обществените поръчки, в която има огромни корупционни практики, е възстановена за следващите седем години, заяви Петков.
Седем години е мандатът на новоизбраните членове на КЗК съгласно закона.
Пленарен спор
В пленарна зала номинацията на Росен Карадимов бе защитена от председателя на парламентарната група на БСП-Обединена левица Драгомир Стойнев.
Александър Иванов от ГЕРБ-СДС апелира "Продължбаваме промяната - Демократична България" да не пренася управленския и законодателен провал върху сегашните процедури.
Мартин Димитров от ПП-ДБ пък посочи, че една от причините България да изостава от страни като Румъния и Хърватия са слабите регулатори.

Досегашната КЗК бе избрана през 2016 г. - по времето на втория премиерски мандат на Бойко Борисов, и действаше в условия на изтекъл мандат.
Днес избираме най-силния регулатор и вие сте напът да се провалите отново, обърна се Димитров към колегите си от ГЕРБ-СДС.
Костадин Костадинов от "Възраждане" настоя за закриването на КЗК и я сравни с "паразитна структура", която функционира като удобен "политически санаториум", в който се изпращат пенсионирани политици на високи заплати. Тези институции са напълно излишни, каза Костадинов, цитиран от БТА. По думите му функциите на КЗК трябва да бъдат преразпределени на министерствата. Ние няма да подкрепим избора на този регулатор, каза лидерът на "Възраждане".
Богдан Богданов от ПП-ДБ отбеляза, че КЗК има изключително ключова роля за това как ще функционира българската икономика, за да гарантира честна конкуренция. Той отбеляза, че след изслушването на Росен Карадимов все още нямали опровержение по отношение на въпроси, които са известни в публичното пространство. Той изреди няколко скандални данни около Карадимов - че е получавал от фалиралата КТБ издръжка в размер на 10 хиляди лева на месец, както и съмнения за корупция, свързани с енергоразпределителното дружество ЧЕЗ и аферата "Хохегер" от времето, когато той бе съветник на премиера Сергей Станишев (правителството в периода 2005 - 2009 г.).
Драгомир Стойнев отговори, че тук става въпрос за случаи, които са отпреди близо 20 години. И въпреки тази информация за Росен Карадимов той останал председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР) по време на правителството на Николай Денков, в което министър бе и Богдан Богданов.
"Ако вие бяхте толкова възмутен, ако сте имали цялата тази информация, вие трябваше да предприемете нужните действия", посочи Стойнев. Той все пак изрази удовлетворение, че тогава Карадимов не бил отстранен, защото в този период ББР просперирала.
Кирил Петков акцентира върху дейността на КЗК, свързана с контрола за законност на обществените поръчки. Той подчерта, че порочна роля на досегашната КЗК, която ще се прехвърли и на новия състав на регулатора, е да елиминира всички конкурентни фирми, които обжалват дисквалифицирането си от дадена обществена поръчка.
Според него неформално изискване към ръководителя на КЗК е да бъде послушен на хора като Иван Мирински, Делян Пеевски, Бойко Борисов, Христофорос Аманатидис-Таки.
Петков посочи, че Росен Карадимов е бил избран да координира последните парламентарни избори, които били най-манипулираните в модерната ни история. Припомняме, че Карадимов бе министър на иновациите и растежа в двете правителства на Димитър Главчев, които системно обслужваха интересите на Делян Пеевски и неговото ДПС-Ново начало. По тази линия той бе назначен за координатор по изпълнението на дейностите по материално-техническото осигуряване на изборите.
Кирил Петков отново припомни и думи на Весела Лечева от 2009 г. - "може да ви звучи тежко днес, но двамата души, управляващи държавата в края на нашия мандат, са Делян Пеевски и Росен Карадимов".
"Ляв завой" за ГЕРБ
Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Надежда Йорданова заяви от своя страна, че изключително тревожно е мълчанието на уж дясната и християндемократическа партия ГЕРБ - от там трябвало да обяснят защо подкрепят Росен Карадимов.
От най-голямата партия реагира Тома Биков. Той обясни, че Карадимов и БСП поискали подкрепа от ГЕРБ "публично и с уважение" и затова от партията на Борисов били длъжни да обмислят дали да я дадат.
От ПП-ДБ съответно не поискали такава подкрепа за своя кандидат - Иван Стойнев. Вместо това оттам наричали ГЕРБ "мафия".
В дупликата си Надежда Йорданова посочи, че поисканата подкрепа е важно условие, но то не е достатъчно. Биков не споделил аргументи по същество - защо ГЕРБ подкрепя Росен Карадимов, което било важно и за гражданите и по-конкретно за избирателите на тази партия.
"Може би левият завой, който вземате, е притеснителен, включително и за вас", заключи Йорданова.
Припомняме, че Росен Карадимов освен като представител на БСП е известен и като последният ръководител на комунистическия младежки съюз (ДКМС) - организация от времето на тоталитарния режим отпреди 1989 г.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни