Президентът Румен Радев сезира днес Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на Народното събрание да постави за разглеждане от парламента предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос „Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“ Това съобщи пресекретариатът на държавния глава.

Мотиви

В мотивите си държавният глава посочва, че реализирането на правомощията на конституционните органи в процедурите по произвеждане на национален референдум следва да осигурява баланс между пряката и представителната демокрация. Само така се постига конституционната цел да бъде гарантирано участието на гражданите в държавната власт.

В искането си до Конституционния съд държавният глава счита, че само задължителното тълкуване на конституционните разпоредби, свързани с правомощията на Народното събрание и неговия председател при реализирането на формите на пряка демокрация, ще осигури ясното и безпротиворечивото им прилагане.

Президентът посочва, че парламентът следва да се произнесе с решение на основание чл. 84, т. 5 от Конституцията както в хипотезата, когато взема решение за произвеждане на национален референдум, така и когато не приема внесено предложение, направено от конституционен орган, овластен в закон. Никой друг не може да се произнася по този въпрос вместо Народното събрание. Основният закон не търпи мълчалив отказ от правомощието на Народното събрание да се произнася по предложение за произвеждане на национален референдум. Обратното би означавало отказ от парламентарно управление.

Държавният глава също така поддържа, че разпореждането на председателя на Народното събрание със своето съдържание и де факто произнасяне по съществото на поставения въпрос изземва конституционно-установени правомощия на Народното събрание. То прегражда развитието на нормативно-уредено производство, създава несигурност и ограничава упражняването на правото на прякото участие на гражданите в държавната власт, което го прави несъвместимо с правния ред и процесуална логика.

Поради тази причина на основание чл. 22, ал. 3 от Закона за Конституционен съд, президентът се обръща към Конституционния съд и с искане за обявяване на разпореждането, постановено от председателя на Народното събрание, за нищожно.

Предистория

Сагата около референдума започна с изненадващо обявената инициатива от страна на президента на 9 май. До този момент той винаги е поддържал тезата, че допитване за приемане на еврото - в контекста на исканията на "Възраждане", свързани с отлагане приемането на единната валута, - би било незаконно. 

Инициативата на Румен Радев дойде и по-малко от месец преди очакваните ключови доклади от Брюксел, които се очаква да удостоверят, че страната ни е готова да влезе в еврозоната, и да дадат "зелена светлина" това да се случи на 1 януари 2026 г. Искането тепърва да се организира референдум може да разколебае европейските институции и да доведе до отлагане на приемането на еврото за години напред или дори то да бъде напълно осуетено. Затова и Радев получава сериозни критики, че се опитва да бламира интеграцията ни със страните от еврозоната. Поведението на президента е изненадващо и защото досега той винаги е подкрепял безусловно приемането на еврото. 

Сезирането на КС на практика е опит да се сложи ново препятствие пред влизането на България в еврозоната. Оттук нататък трябва да следим реакциите, както на Конституционния съд - дали ще образува дело, така и на европейските институции. 

Ако дело бъде образувано, то се очаква да продължи няколко седмици - в най-добрия случай, но по-вероятно е да е няколко месеца. Въпросът е дали Брюксел ще се съобрази с това и ще отложи решението си за България. 

Решението на Наталия Киселова да отхвърли еднолично предложението за провеждане на референдума бе подкрепено, а най-вероятно и провокирано от управляващата коалиция. Целта явно бе да се осуети жалба в КС при липса на акт на отхвърляне на допитването от страна на Народното събрание. Киселова се аргументира, че искането на Радев за референдум е недопустимо. Спорното й решение, логично, не спря президента и жалба в КС все пак ще има. 

Цялото искане на държавния глава до Конституционния съд може да прочетете ТУК.