
Премиерът Росен Желязков е поискал разработване на механизъм за заплащане на санкции, наложени на България по линия на Европейския съюз (ЕС). Това става ясно от стенограмата от правителственото заседание, проведено на 14 май.
Санкция
Тогава е било обсъдено проектопостановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на транспорта и съобщенията за 2025 г.
В първоначалния си вариант то е предвиждало заплащане на санкция от страна на ведомството в размер на 3 115 638 лв. Причината е решение на Съда на ЕС, според което Европейската комисия наказва Република България за несвоевременно транспониране на европейска директива.
В крайна сметка Министерският съвет (МС) е решил глобата да бъде платена от две ведомства - 35% от Министерство на транспорта и съобщенията и 65% от Министерство на финансите. Това е станало по предложение на финансовия министър Теменужка Петкова след преценка кой каква отговорност носи за нарушението.
Работна група
„По разпореждане на премиера има създадена работна група, която трябва да разработи механизъм как ще се процедира в такива случаи, тъй като това, което виждаме, показва, че тези санкции ще зачестят. Към настоящия момент имаме информация за санкции, които касаят и други министерства, които са наложени пак на същото основание – несвоевременно или неправилно транспониране на европейски директиви“, казва Теменужка Петкова.
Министър-председателят Росен Желязков заявява от своя страна:
„Както посочи министър Петкова, още през месец март възложих работна група в Министерство на финансите да изготви национален механизъм за заплащане на финансовите санкции, които се налагат на Република България от Съда на Европейския съюз. Още на втория етап от бюджетната процедура ние сме изразили позиция въз основа на информация от дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз“, че са налице 6 производства, по които Комисията е поискала от Съда на Европейския съюз налагане на имуществени санкции на България. С оглед етапа, на който се намират съдебните производства и при евентуално тяхно негативно развитие, размерът на имуществената санкция ще е около 15 милиона лева. Но, етапът на развитие предпоставя възможността това да се случи през настоящата година. Затова този механизъм трябва да се реализира.“
Премиерът коментира още, че следва да е ясна отговорността за забавянето при подобни случаи.
„Така че, тук това разпределение има характера на укор, но и стимул за работа. Както правилно посочихте, координационна дирекция, която по хоризонтал покрива всички министерства, може да бъде адресат на санкция или на разпределяне на отговорността само в случаите, че има пряко въздействие върху процеса“, заключава Росен Желязков.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни