"В здравеопазването с годините са натрупани доста дисбаланси в заплащането на труда, които в момента се проявяват в различна степен в отделните специалности."

Това беше изпълненият с "конкретност" коментар на министъра на здравеопазването Силви Кирилов на исканията на лекарите специализанти и на медицинските специалисти по здравни грижи. 

"Всички имат право да протестират, оправдавам го и го подкрепям", каза още той, цитиран от БТА.

След което министърът на ИТН, който досега не е предприел никаква инициатива в сферата на здравеопазването, продължи с още клиширани фрази.

От отговора му не се разбра какво смята да направи Министерството на здравеопазването, но Кирилов разясни, че "се работи системно по този проблем", който обаче "не може да бъде решен с магическа пръчка", освен това били "необходими усилията на повече от една структура".

"Работим по въпроса, но едва ли ще можем да решим проблема за седмица-две", каза още той и пак увери, че се действа системно и смята, че ще има успех.

"Някои от колегите, които бяха на протеста – са били викани от медицинските директори на болниците."

Вчера млади лекари и медицински сестри излязоха на протест в различни градове в страната. По Нова тв във вторник сутрин студентката по медицина и организатор на акцията в София Василена Димитрова, стажант-лекарят и студент по медицина в шести курс Калина Божилова и  лекарят специализант Белослава Томова обясниха какви са исканията им. Те разказаха и как върху протестиращи е оказван натиск да спрат да недоволстват.

По думите на д-р Томова има изискване специализант да получава две и половина минимални заплати, но то не се спазва на много места – не само в болници в столицата, но и в провинцията.

„На фона на това, че има страхотен дефицит на кадри в здравната ни система, за мен е редно да се спазва поне установеният минимум”, смята тя.

И обясни, че като специализант тя работи наравно с останалите си колеги – дава дежурства, работи по празници.

Калина Божилова показа фиш от заплата от 875 лева на свой колега, който ѝ е бил изпратен анонимно. Тя добави, че специализантите се страхуват да застанат с имената си пред камера, тъй като се опасяват, че ще загубят работа си или работодателят им ще предприеме някакви действия срещу тях, ако информацията излезе наяве.

„Някои от колегите, които присъстваха на протеста – днес са били извикани от медицинските директори на болниците, в които работят”, обясни тя, но отказа да разкрие кои са тези здравни заведения.

Василена Димитрова обясни, че протестиращите искат адекватно възнаграждение, което да бъде стимул за тях да останат в България. Младите лекари искат и по-добри условия на труд, каквито в момента нямат.

„Искаме възнаграждението за лекар специализант да бъде обвързано с МРЗ и да бъде в размер 3,5 пъти от минималната заплата. По наши изчисления това заплащане трябва да бъде поне 2900 лева”, заяви тя.

"Институциите не реагират"

Към днешна дата всички институции са запознати с проблемите, но не реагират, отбеляза по Нова нюз Мая Илиева, която е председател на Синдиката на българските медицински специалисти. Тя припомни, че през годините много медицински сестри са се пренасочили към други професии, тъй като няма разбиране от страна на държавата. 

Проф. Христо Хинков, бивш здравен министър, смята, че в Националния рамков договор, който се сключва между БЛС и НЗОК, може да се заложат параметри, в които да пише, че специализантът ще получава определен процент от дадена клинична пътека. И допълни, че Лекарският съюз трябва да защити специализантите.

Проблемът е изключително важен и трябва да се реши на високодържавно ниво, смята Хинков. Той добави, че се налага специализанти да плащат огромни суми, за да се зачислят като такива. „Чух за 200 хиляди лева за някои специалности за специализация. Не мога да твърдя дали е вярно, или не”, допълни още той.