Дни след представянето на сайта "Черна писта" - създаден от 18-годишния ученик Мартин Атанасов и визуализиращ пътните катастрофи в България, платформата стана обект на масирана DDoS атака.

Атаката продължава, заяви днес Димитър Димитров, собственик на ICDSoft - компанията, която хоства сайта - и обяви солидна награда за информация за поръчителя.

"От събота сайтът chernapista.com е подложен на масирана DDoS атака. Атаки, една след друга, валят по цялата ни инфраструктура в Европа", пише той в профила си в социалните мрежи."Някой с накърнено его е похарчил хиляди долари, за да поръча атаката."

Димитров изрази подкрепата си към Атанасов, като се обърна към него:

"Мартине, ще цитирам баба ми: "Щом те мразят и ти пречат – значи си УСПЯЛ." Гордея се, че в България има млади хора като теб! А ние ще се справим."

Бизнесменът обяви награда за информация, водеща до осъдителна присъда за поръчителя на атаката:

  • 100 000 лв. за лице, участвало в намирането на изпълнители за DDoS атаките, което реши да съдейства на властите.
  • 200 000 лв., ако се установи, че поръчителят е държавен служител.
  • 500 000 лв., ако поръчителят е политик.

Димитров подчерта, че "сървърите ни в София са дом на хиляди уебсайтове на клиенти от Европа, Африка и Близкия изток", включително бизнеси, образователни институции, болници и нестопански организации. Според него атаката трябва да бъде разглеждана не просто като компютърно престъпление, а като форма на цифров тероризъм.

Атанасов сам съобщи за атаката преди дни, като отбеляза, че едновременно с това посещенията на сайта достигат рекордни нива и въпреки хакерската атака, платформата все още устоява.

"Черна писта" използва официална информация от МВР за периода 2021–2025 г. и показва над 177 000 пътнотранспортни произшествия, от които 24 278 с ранени и 1 478 с фатален изход. 

Същевременно преди дни министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира проектът на 18-годишния ученик с думите:

"В МВР имаме много карти. С тях нищо не се решава."

Към момента домейнът е достъпен и работи, като екипите на ICDSoft активно работят по филтрирането на враждебния трафик и предприемат мерки за предотвратяване на бъдещи атаки.