
Самолетът на Азербайджанските авиолинии, изпълняващ полет от Баку за Грозни и разбит на 25 декември 2024 г. в Казахстан, е бил обстрелян от руската система за противовъздушна отбрана по заповед на руското Министерство на отбраната. Това съобщи на 1 юли изданието Minval.az., предаде "Гордон".
Журналистите публикуваха запис, в който се чуват заповедите: "Огън!" и "Още веднъж - огън!"
Minval.az пише, че записи и писмо с предполагаема обяснителна бележка на командира от противовъздушната отбрана Дмитрий Паладичук са изпратени анонимно до редакцията им.
Паладичук твърди, че е бил на смяна "да пази Грозни", когато в сутринта на 25 декември радарът "засича потенциална цел".
"В 8:13 ч. съобщих актуализирани координати: α=338 градуса, D=7000 м, H=490 м, V=118 м/с, курс 230 градуса. Получих команда за унищожаване на целта по телефона. Целта не се виждаше в оптиката поради много гъста мъгла, което беше съобщено на командния пункт. В 8:13:30 ч. дадох команда на оператора за унищожаване", пише в бележката.
Според командира са изстреляни две ракети. Медиите твърдят, че има и три гласови съобщения, които потвърждават съдържанието на писмото, и този аудиозапис "може да се нарече истински".
"Очевидно не можем да предоставим пълен препис на разговорите, (...) ще отбележим обаче, че и трите гласа твърдят, че са дали оперативната команда, стреляли са два пъти и фрагменти от ракетата са поразили самолета", обяснява Minval.az.
Руската медия "Агентство. Новости" потвърди, че наистина е имало човек с фамилията Паладичук в руските части за противовъздушна отбрана - той е роден преди 32 години в Казахстан. Журналистите обаче не успели да намерят никаква информация за него след 2013 г.
Руският канал в "Телеграм" Astra твърди, че журналистите му са се свързали с Дмитрий Паладичук. Той отбелязал, че "няма право да дава официални коментари", като "нито е отрекъл, нито е потвърдил" информацията за случая.
Пътнически самолет на Азербайджанските авиолинии се разби на 25 декември 2024 г. близо до Актау, Казахстан. Руският канал в "Телеграм" Baza съобщи, че преди катастрофата летателният апарат Embraer 190 е летял почти час с отказани системи за управление. На борда на самолета е имало 67 души, включително петима членове на екипажа, съобщи авиокомпанията. Сред тях е имало граждани на Азербайджан, Казахстан, Киргизстан и Русия. 38 души са загинали след удара.
Ръководителят на Центъра за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Андрей Коваленко заяви, че Embraer 190 е свален от руска система за противовъздушна отбрана.
"Русия трябваше да затвори въздушното пространство над Грозни, но не го направи, самолетът беше повреден от руснаците и беше изпратен в Казахстан", написа той.
Според съобщения в медиите, полет J2-8243 е бил свален от руска ракета земя-въздух по време на дейност на безпилотни летателни апарати в района на Грозни.
По-късно Москва се извини на Баку за "трагичния инцидент".
На 29 декември президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че в резултат на огън, открит от земята на руска територия, опашната част на самолета, разбил се в Актау, е била силно повредена. Алиев нарече версиите на Руската федерация за причините за катастрофата на самолета "заблуждаващи" и отбеляза, че Москва "иска да потули въпроса". Изтичането на информация, което се отнася до катастрофата на самолета от Баку, се случи на фона на влошаване на отношенията между Русия и Азербайджан, след като ФСБ проведе акции в домовете на азербайджанци в Екатеринбург на 27 юни и задържа около 50 души. Двама братя, Зиядин и Хюсейн Сафарови, починаха след посещението на силите за сигурност при мистериозни обстоятелства. На 1 юли Главната прокуратура на Азербайджан образува наказателно дело за предполагаеми изтезания и умишлени убийства с особена жестокост в Руската федерация срещу граждани на Азербайджан и лица от азербайджански произход.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни