Астрономите са забелязали рядък небесен посетител: обект от друга слънчева система, който преминава закратко през нашата.

Обектът, официално известен като 3I/ATLAS, е едва третият подобен „междузвезден“ обект, регистриран някога. Той е открит в края на юни от телескоп в Чили, който е част от Системата за последно предупреждение за сблъсък със Земята с астероиди (Atlas), глобална мрежа, предназначена да открива обекти, които биха могли да застрашат планетата ни. 3I/ATLAS не представлява опасност, съобщава днес Нова тв.

Според НАСА той ще премине на повече от 200 милиона километра от Земята, а и в момента е на около 650 милиона километра. Спрямо слънцето, той се движи с около 60 километра в секунда. Ще се ускори, когато бъде привлечен от гравитацията на слънцето.

Това, което го прави специален, е пътят, който изминава през космоса. За разлика от планетите, кометите и астероидите, които обикалят около слънцето в предвидими орбити, 3I/ATLAS следва хиперболична траектория, което води до прелитане, което показва, че не е гравитационно свързан със слънцето. Той идва някъде от вселената и ще продължи в нея, като няма да се върне никога близо до Земята.

Една от теориите е, че 3I/ATLAS е започнал живота си като комета, обикаляща около друга звезда. Някакво гравитационно взаимодействие може да го е изхвърлило от собствената му слънчева система в междузвездното пространство. Ще са необходими още наблюдения, за да се направи точна оценка на размера ѝ, коментират астрономи.

Откритието бележи едва третия път, когато астрономите са видели междузвезден обект, преминаващ през нашия космически квартал. Първото, през 2017 г., беше мистериозната Оумуамуа, скала с форма на пура със странно ускорение, което предизвика спекулации, че може да е извънземен космически кораб.

Втората, видяна през 2019 г., беше Борисов, комета, която изглеждаше и се държеше като тези, с които сме свикнали, с изключение на междузвездния си произход.

Засега 3I/ATLAS изглежда по-скоро като Борисов, отколкото като Оумуамуа. Слаб и бързо движещ се, той не е показал никакво особено поведение.

Фактът, че виждаме известна размитост, предполага, че е предимно лед, а не предимно скала“, каза Джонатан Макдауъл, астроном от Центъра за астрофизика Харвард-Смитсониън.

Увеличаването на откритията не е знак, че междузвездните обекти стават все по-чести. Вместо това, астрономите смятат, че те трябва да са сравнително често срещани, но ние се справяме все по-добре в идентифицирането им. Подобрените изследвания на небето, автоматизираните телескопи и усъвършенстваният софтуер позволяват на изследователите да сканират огромни области от небето в реално време, като забелязват бързо движещи се натрапници.

След като е открит от изследването Atlas, обектът получава временно име A11pl3Z. По-късно е наблюдаван от скромен 40-сантиметров телескоп в Чили, управляван дистанционно от астрономи-аматьори. След това изследователите откриват по-ранни изображения, които са били пренебрегнати.

НАСА очаква той да бъде видим за наземните телескопи до септември, след което ще премине твърде близо до слънцето, за да бъде наблюдаван. Той би трябвало да се появи отново от другата страна на слънцето до началото на декември, което ще позволи подновяване на наблюденията, предава Нова тв.