
„Целият процес, свързан с членството на България в еврозоната, приключва днес. Нищо не може да ни спре по пътя към еврозоната.“
Така финансовият министър Теменужка Петкова отговори на въпрос възможно ли е, след като страните членки (Съветът) на ЕС дадат окончателно зелена светлина.
Петкова участва в заседание на Съвет „Икономически и финансови въпроси“ (ЕКОФИН) в Брюксел.

Първо, по обед Европейският парламент в Страсбург трябва да гласува доклада на българската евродепутатка Ева Майдел за готовността ни да приемем еврото.

Малко по-късно Съветът ще приеме три правни акта:
• 1. Решение на Съвета за приемането на еврото от България;
• 2. Регламент на Съвета за въвеждането на еврото в България;
• 3. Регламент на Съвета за обменния курс към еврото за България.
За първите два акта е необходимо квалифицирано мнозинство, а за последния – пълно единодушие. Теменужка Петкова заяви, че очаква пълна подкрепа от всички свои колеги.

Ева Майдел също очква подкрепа от комегите си в Европейския парламент.
„В него има антиевропейски групи. Те имат отдавна своята позиция, но тя няма нищо общо с България и приемането й в еврозоната. От тях очаквам атаки, които целят едно – да стопират процеса. Но очаквам да бъдем подкрепени“, каза Майдел пред Клуб Z.
При това някои представители на крайно дясната и евроскептична група „Патриоти за Европа“ (ПзЕ) са гласували в наша полза, посочи тя. Това е станало на заседанието на Комисията по икономически и валутни въпроси при одобрението на нейния доклад на 24 юни.
Според Майдел сигурно е, че против ще бъдат евродепутатите от друга крайно дясна група – „Европа на суверенните нации“ (ЕСН). В нея влизат и тримата ни представители в ЕП на партия „Възраждане“, която организира протестни шествия срещу еврото. Това са Станислав Стоянов, Петър Волгин и Рада Лайкова.
„Групите, които са против, всъщност не дават аргументи срещу моя доклад и срещу конвергентните доклади. Те затвърждават антиевропейските си позиции“, отбеляза евродепутатката.
Колкото до опасенията на хората от поскъпване и други проблеми, свързани с приемането на еврото, Майдел смята, че това е силно преувеличено.

„Струва ми се, че през последните месеци говорихме само за това. Това, което ми се иска, е оттук нататък да докажем, че институциите у нас могат да си свършат работата, а и политиците да видят и отворят по-различния разговор – този за влизането в еврозоната. Да дадем пример от Хърватия и Балтика, да покажем, че покупателната способност в Хърватия за две години се увеличи значително“, посочи тя.
И припомни, че доверието в еврото днес е най-високо от момента на въвеждането му през 2002 г.
„Там, където е имало засилена кампания против еврото, каквато наблюдаваме през последните месеци у нас, е много трудно като институция да влезешс кампания за еврото. Това са манипулации, които са най-вече политически, но и играят с чувствата на хората“, каза още Ева Майдел.
Същевременно тя даде за пример Румъния, която не покрива критериите за приемане на еврото, но доверието в единната валута там е 60 на сто. Причина е, че там не е имало такава кампания против еврото като у нас.
Майдел смята, че опасенията могат да отпаднат, ако има по-добра информационна кампания през следващите месеци. Освен това повече от всякога България има нужда от предвидимост и стабилност, за да има по-плавен преход съм еврото. Затова според Майдел няма логика толкова често да се внасят вотове на недоверие срещу българското правителство, и той най-вече ако това идва от проевропейски сили:
„Ако институциите в България не са стабилни, процесът ще бъде силно нарушен“, отговори тя на въпрос дали има опасност приемането на еврото да се провали при евентуално падане на кабинета."

„Ще предложим на България да стане наблюдател на борда на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) след утрешното решение."
Това заяви Пиер Граменя, управляващ директор на ЕСМ, след края на заседанието на Еврогрупата. По този начин България ще има правото на глас при вземането на решения в ЕСМ.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни