
Промените в Закона за висшето образование няма да доведат до увеличение на таксите за студентите в платено обучение, увери министърът на образованието и науката Красимир Вълчев пред журналисти в Народното събрание, след като се наложи МОН да пише по спешност нови текстове заради резкия скок на таксите, обявени от вузовете за следващата година.
Той подчерта, че новите разпоредби целят да ограничат административното увеличение на таксите и да осигурят по-голяма предвидимост за студентите.
"Няма да има предпоставки, административно, да се увеличават таксите за студентите платено обучение", заяви Вълчев.
Той уточни, че това се отнася само за платеното обучение, което обхваща значително по-малък брой студенти в сравнение с тези по държавна поръчка. Например, в Софийския университет "Св. Климент Охридски" от 20 000 студенти, само 900 са в платено обучение.

Министърът апелира към ректорите да не събират високите такси при записването на студентите, тъй като има "солидна доза увереност", че законът ще влезе в сила навреме. Днес се гледа на първо четене в парламента. Той също така отбеляза, че високите такси са причина за отлив на чуждестранни студенти.
Предложените законодателни промени предвиждат таксата за студент в платено обучение да се равнява на 60% от средствата, предоставяни за издръжка на студент по държавна поръчка в съответното професионално направление, вместо досегашните 100%. Освен това се предлага ограничение, според което таксата на вече приетите студенти не може да бъде увеличавана с повече от 20% спрямо предходната академична година.
Вълчев подчерта, че таксите за студентите по държавна поръчка са станали по-малък процент от средната работна заплата в страната.
"Само преди десет години една годишна такса е била една средна работна заплата, сега вече е под половин", каза той, като добави, че средната такса за тези студенти е 1050 лв.
Министърът припомни, че през последните две години държавата е увеличила значително субсидията за висшите училища, като повишението е обвързано с компонента за качество на обучението. Това е довело до значително увеличение на субсидията за университети като Софийския университет. Според действащия закон, увеличението на субсидията води до пропорционално увеличение на таксите за студентите в платено обучение, което е причина за инициирането на настоящите законодателни промени.

За днес е насрочен студентски протест в София срещу повишаването на таксите за платено обучение. Министърът посочи, че е разговарял с протестиращите студенти, за да им обясни ситуацията. Той призна, че таксите трябва да се увеличават поради нарастващите разходи на висшите училища, но подчерта, че това не трябва да става скокообразно.
Още по темата
- Как земеделското министерство призна, че законът за надценките вместо да свали, може да вдигне цените
- Студенти излизат на протест срещу такси по... 28 хил. лв.
- Какво е "Помпай" - жестът, с който Джокович вбеси медиите на Вучич (ВИДЕО)
- "Миниатюрна крачка": повече практически задачи на матурата след 7 клас
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни