
Всички референции за "македонския език и идентичност" отпаднаха от проектодоклада за напредъка към ЕС на Република Северна Македония (РСМ).
Европейският парламент преди малко одобри с убедително мнозинство измененията в проектодоклада, внесени от групите на Европейската народна партия (ЕНП), социалистите и либералите. Това стана на пленарно заседание в Страсбург.
Докладът също бе одобрен с 461 гласа „за“, 121 „против“ и 107 „въздържал се“. Негов автор е австрийският „зелен“ евродепутат Томас Вайц.

Заличен бе текстът „Като има предвид, че ЕС последователно е демонстрирал своето признаване на македонския език и идентичност“, отнасящ се до Европейския парламент.
Други заличени текстове са „при пълно зачитане на македонския език и идентичност“ и „потвърждава значението на недвусмисленото признаване и зачитане на македонския език и идентичност като неразделна част от наследството на нацията, конституционния ред, но потвърждава също и значението на европейските ценности; отбелязва, че европейските институции в своите доклади за отделните държави и официални документи последователно се позовават на македонския език в съответствие с международното признаване и изпълнението на Преспанското споразумение“.
На 24 юни докладът на Томас Вайц бе одобрен от парламентарната Комисия па външни работи. Унгарски евродепутати от партията на премиера Виктор Орбан обаче не допуснаха внасянето на устна поправка от групата на ЕНП. Тя предвиждаше в текста преди думите за „македонски език и идентичност“ да бъде добавено определението „съвременен“.

Трима наши депутати „против“, един се въздържа
Трима български евродепутати са гласували против доклада, показа справка в поиментия вот. Това са представителите ни от „Възраждане“ и крайно дясната група „Европа на суверенните нации“ (ЕСН) – Станислав Стоянов, Петър Волгин и Рада Лайкова.
Въздържа се Ивайло Вълчев – единственият български евродепутат от ИТН и групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
Останалите 13 български представители гласуваха „за“.
Вчера, по време на дебата за доклада, всички изказали се български представители бяха единодушни в острата си позиция по отношение на властите в Скопие.
„Подкрепата за доклада не е проблем. Гласувах „въздържал се“, защото исках това да отрази не само отношението на ЕКР към доклада, но и обстоятелствата, при които той бе изработен“, обясни Вълчев пред Клуб Z.
И припомни за опасенията от намеса от трета страна по време на изготвянето, за изтичане на информация, за практики, далечни от демократичните принципи по работата по доклада.
„Този документ констатира едни факти. Властите в РСМ би трябвало да работят по тези констатации, ако искат бързо да се доближат до ЕС“, изтъкна Вълчев.
Той окачестви като значителен успех заличаването на „македонски език и идентичност“ от доклада. Но като максималист би искал да види конкретно споменаването на това, което се случи с българските културни клубове, с активиста Люпчо Георгиевски.
Но макар това да не е споменато в доклада, български успех са и препратките към доклад на Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността (ECRI), в който тези и други подобни събития са описани поотделно.
Освен това в доклада на Томас Вайц има споменаване на българската общност, на това, че отношението към отстрана на управниците в Скопия нея трябва да бъде променено.
От външното министерство са доволни
Българското министерство на външните работи реагира незабавно на новината.
То обяви, че отчита приетата резолюция, „с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на РСМ, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г.“
В контекста на разширяването на ЕС въпросите, свързани с идентичността и езика, трябва да се разглеждат в рамките на научния и академичния дискурс, като по своята същност те не попадат в обхвата на институционалната оценка на напредъка на страните кандидатки спрямо обективните и измерими критерии за присъединяване, изтъкват от ведомството.
МВнР хвали Европейският парламент, който е потвърдил ролята си на безпристрастен и независим орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на РСМ.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни