
Очаквано Урсула фон дер Лайен остава председател на Европейската комисия.
Тя оцеля във вота на недоверие, гласуван днес по обяд в Европейския парламент в Страсбург. Така и всички 26 еврокомисари остават на постовете си.
Гласувалите за свалянето на Фон дер Лайен евродепутати бяха далеч под необходимото за това мнозинство от две трети, или 480 души.
В гласуването участваха 553-ма от общо 720 евродепутати. Само 175 души подкрепиха вота на недоверие. „Против“ бяха 360, а 18 се въздържаха.

Вотът бе свикан по иницитива на румънския евродепутат консерватор Георге Пиперя. Главна причина бе тайната кореспонденция през 2021 г. на Фон дер Лайен с Албер Бурла – изпълнителния директор на фармацевтичния гигант „Пфайзер“. Кореспонденцията засяга разпространението на ваксини на компанията в Европа по време на пандемията от COVID-19.
В предложението за вота се съдържат също така обвинения срещу ЕК в незаконна намеса в изборите в държавите членки чрез неправилно прилагане на Законодателния акт за цифровите услуги (ЗАЦУ). Според вносителите Комисията е злоупотребила с Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) като правно основание за Регламента за Действието за сигурност за Европа (SAFE) - инициативата за финансиране на отбраната в размер на 150 милиарда евро.
Сред подписалите предложението са тримата български евродепутати от „Възраждане“ и групата на "суверенистите" - Станислав Стоянов, Петър Волгин и Рада Лайкова.
Самата Урсула фон дер Лайен не бе в залата, тъй като се намира в Италия. Тя участва в дебата за вота на 7 юли и отхвърли всички обвинения.
Съвсем очаквано най-голямата подкрепа за Урсула фон дер Лайен дойде от редиците на издигналата я на поста Европейска народна партия (ЕНП), която е първа политическа сила в Парламента.
Евродепутатите социалисти или гласуваха против вота на недоверие, или изобщо не гласуваха. За да си гарантира, че няма да бъдат против нея Фон дер Лайен бе принудена да направи някои отстъпки. Според запознати на среща с ръководството на парламентарната им група тя обещала, че Европейският социален фонд (ЕСФ+) няма да бъде изваден от европейския бюджет – Многогодишната финансова рамка (МВФ) за периода 2028-2034 г. Преговорите за нея тепърва предстоят. Европейската комисия трябва да представи своето предложение за 7-годишния бюджет идната седмица.
Фон дер Лайен се е съгласила и да продължат плащанията за регионите. плащанията за регионите, които в момента съставляват една трета от МФР, ще продължат да се предоставят на местните власти, а не на националните правителства.
Против Фон дер Лайен гласуваха предимно представители на двете крайно десни групи в „ЕП“ – „Патриоти за Европа“ (ПзЕ) и „Европа на суверенните нации“ (ЕСН).

Как гласуваха българските евродепутати
Само двама български евродепутати подкрепиха вота на недоверие, стана ясно от справка в поименния вот.
Това са Станислав Стоянов и Петър Волгин от „Възраждане“. Съпартийката им Рада Лайкова не е участвала в гласуването.
Не са гласували и двамата ни социалисти – Цветелина Пенкова и Кристиан Вигенин, както и Никола Минчев от ПП и либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ).
Въздържал се е единствено Ивайло Вълчев от ИТН и групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР).
Останалите 10 български евродепутати са подкрепили Урсула фон дер Лайен.

Българските евродепутати пред Клуб Z
„Нямаше никаква изненада. Гласуваха обаче малко над 500 души, защото това беше първо гласуване днес и голяма част от колегите нямаха време да се регистрират. Иначе Фон дер Лайен щеше да получи по-голям резултат на доверие“, смята Илия Лазаров от ГЕРБ и Европейската народна партия (ЕНП).
„Не изключвам“, отговори той на въпроса дали може да се стигне до нов, и то успешен вот срещу Комисията.
Лазаров призна, че има напрежение. Според него специално в ЕНП то се дължи на голямото залитане на Комисията към зелените политики, което на този етап от развитието на Европа и на света ни прави неконкурентноспособни спрямо Китай, САЩ и други държави. Тези политики са нещо много хубаво, но ако ги прилагаме само ние, те не водят до нищо друго, освен да ни направят по-бедни.
„Не вярвам обаче да се стигне до смяна на Комисията“, обобщи Лазаров.
Социалистката Цветелина Пенкова обаче видя съвсем друга причина за толкова много неучастващи в гласуването евродепутати.
Според нея в залата е имало близо 650 души, т.е. почти 100 не са участвали.
„Това е е ясен сигнал, че всъщност от ЕК се очакват доста по-сериозни активни действия. И че демократично избраните членове на Европейския парламент като че ли не са особено доволни от работата, която на този етап се върши от Комисията“, изтъкна тя.
Всички осъзнават, че сме в ситуация, в която предстои да се преговаря за европейския бюджет. Затова според Пенкова много нейни колеги освен недоволство изразяват и разум.
При преговорите основен приоритет за социалистите е разпределението на средствата на ЕС в дългосрочен план. Приоритетни остават социалните политики и защитата на уязвимите граждани.
„Бих казала, че по-скоро се наблюдава една географска разлика. Колегите социалисти от Централна и Източна Европа са по-близки до мнението на БСП“, завърши Цветелина Пенкова.
И затова повечето от тях не са участвали в гласуването.
Групата на либералите осъзнато гласува против така предложения вот на недоверие, заяви Илхан Кючюк от ДПС и „Обнови Европа“ (ОЕ).
„Смятаме, че този вот не включва никакъв по своята същност важене елемент в дебата на европейската политика. Обратното – той представя популистки аргументи, които могат да бъдат дискутирани по друго време с друга група хора, а не да занимаваме целия Европейския парламент с този много важен въпрос“, изтъкна той.
Той обаче предупреди, че подкрепата на либералите за комисията „Фон дер Лайен“ означава много високи очаквания към нея. Те са свързани с икономиката, конкурентоспособността, геостратегическата воля на ЕС. Евролибералите смятат, че не всичко, обещано от Фон дер Лайен в Парламента, е започнало да се изпълнява.
„Това е и предупреждение, и ясен знак, че не даваме отворен чек на когото и да било. Ако приоритетите в интерес на европейските граждани не бъдат изпълнени, тя не може да разчита на безрезервната ни подкрепа“, допълни Кючюк.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни