
След повече от година "на трупчета" новото парламентарно мнозинство прие правилата за избор на нов състав на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), с което даде старт на процедурата. Това се случи днес, след като вчера скорострелно управляващите от ГЕРБ, Новото начало на Делян Пеевски, БСП и "Има такъв народ" пришпориха изменения в антикорупционния закон - и то даже още преди обнародването им в Държавен вестник.
Бързането, появило се изведнъж, е за да вземе най-сетне страната ни 1,3 милирда лева от Плана за възстановяване и устойчивост, обвързани с реформа в борбата с корупцията.
Приетите днес правила повтарят едно към едно одобрените вчера на комисия, не бе прието нито едно предложение на опозицията, която изразява съмнения в безпристрастността на процедурата. Любопитно е и че за разлика от всеки друг акт на Народното събрание, въпросните правила бяха крити до последно от журналистите, респективно обществеността.

Според предпоследните промени в закона, ръководството на КПК, оглавявана сега от небезизвестния Антон Славчев, сочен за "бухалка" на Делян Пеевски, който е и.ф. титуляр без да е избиран, след отстраняването на Сотир Цацаров през 2022 г., ще се състои от едва трима души ръководство. Във варианта, одобрен първоначално от Еврокомисията и предложен от служебния министър на правосъдието Крум Зарков, те бяха петима. Впоследствие по време на "сглобката" "комисарите" станаха трима, което вещае проблеми при взимането на решения, ако само един отсъства.
Членове на новото ръководство може да предлагат както депутати, така и парламентарни групи и неправителствени организации. Според изменения от "сглобката" закон, те ще бъдат оценявани от Номинационна комисия (НК), състояща се от петима членове. В НК влизат по един член, предложен от Върховния касационен съд (ВКС), Висшия адвокатски съвет (ВАдС), Министерството на правосъдието (МП), омбудсмана на Република България и от Сметната палата (СП). Омбудсман обаче нямаме. Процедурата по избор на нов бе открита през вече далечния месец февруари, номинациите - направени, кандидатите - изслушани - но управляващото мнозинство все така я държи "на трупчета". Това е любопитно предвид факта, че ГЕРБ има свой кандидат (а нейните, както и на партньорите й в управлението кандидати, предизвестено "печелят" постовете си) - Велислава Делчева, чиято професионална биография се свързва с неправителствения сектор.

Така, заради липсата на омбудсман, по инициатива на ГЕРБ в закона бе записано, че комисията може да заседава и да взима решения и само с четирима от борда. Но как ще се взимат "решения" - правилата по избора не указват. Ако все пак НК трябва да гласува в хода на процедурата по оценяването на кандидатите, то няма решение и на въпроса какво, ако гласовете се разделят два на два. И днес от ПП-ДБ опитаха да прокарат текст НК да се състави едва след избора на омбудсман, но без успех.
Правосъдният министър Георги Георгиев обвини коалицията, която от година алармира, че ГЕРБ бави процедурата, а Еврокомисията пита защо, че... сама опитва да я забави днес, за да саботира правителството, което се опитвало да спаси парите по ПВУ.

Според процедурните правила по избора, приети окончателно днес, кандидатите за 3-членния ръководен състав на новата КПК ще получават оценки от 1 до 10 от всеки член на НК.
Самата процедура ще трае около два месеца (заедно с избора в Народното събрание), като с приемането на правилата започва да тече 14-дневен срок за излъчване на членове на НК. По думите на министъра на правосъдието наесен можем да се поздравим с нов състав на антикорупционната комисия.
Следва 7-дневен срок за свикване на първото заседание на Номинационната комисия, като междувременно партиите и НПО вече трябва да са внесли имената на номинациите си. Те подлежат на стандартните документални проверки, а до 30 дни от заседанието по допустимост, Номинационната комисия провежда публично изслушване на допуснатите кандидати, след което обсъжда представянето им.

Изборът ще е с обикновено мнозинство (50 плюс 1 от присъстващите депутати), след като вчера бе премахнато квалифицираното такова, записано в закона по време на "сглобката". Мнозинството от 160 гласа е противоконституционно и бе премахнато логично, въпреки че Лена Бориславова (ПП) многократно заяви, че то е гаранция, че няма да бъдат избрани "комисари", които да служат като политически бухалки.
Гласуването ще е поотделно за всеки кандидат по поредността, определена в списъка. За избрани се считат първите трима кандидати, получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
Когато трима от кандидатите не получат необходимия брой от гласовете, се провежда повторно гласуване.
Ако и при повторното гласуване трима от кандидатите не получат необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор.
Работата й приключва "мотивиран доклад за всеки от кандидатите", в който се съдържа информация за представянето и оценяването на кандидатите и съдържа списък, изготвен на база на получените оценки в низходящ ред.
Предстои да видим дали управляващите ще номинират за КПК Антон Славчев, каквито са спекулациите, тъй като водения от него орган систематично "удря" само политическите им опоненти.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни