Ваксинациите сред децата в Европа и Централна Азия през 2024 г. остават под нивата отпреди пандемията от COVID-19, за пореден път алармираха Световната здравна организация (СЗО) и УНИЦЕФ.

Милиони деца по света продължават да бъдат изложени на нарастващ риск от сериозни заболявания и смърт поради намаляващите нива на имунизации на кърмачета, предупреждават експертите.

Данните показват, че повече от 30 милиона деца по света не са напълно имунизирани срещу морбили, паротит и рубеола, а 14,3 милиона деца не са получили нито една рутинна ваксинация за кърмачета. Въпреки че числата показват, че обхватът на ваксинацията срещу морбили се е подобрил леко миналата година, достигайки с 2 милиона повече деца, отколкото през 2023 г., нивата на ваксинация са се върнали назад в някои страни със средни и високи доходи и са стагнирали в други региони, което прави децата все по-уязвими към огнища на заболяването. 

В Европа и Централна Азия средното ниво на ваксинация при децата е същото или е намаляло с един процент, отбелязват от СЗО.

В 53 страни от този регион обхватът на ваксинацията е спаднал средно с един процентен пункт спрямо нивата от 2019 г. През 2024 г. повече от половината държави не са постигнали 95% ниво на ваксинация, необходимо за колективен имунитет срещу морбили. Почти една трета отчитат обхват под 90%. Черна гора е имала най-ниския обхват, като само 23% от децата там са получили първата си ваксина MMR (за морбили, паротит и рубеола), докато седем страни по света са имали нива под 50%.

Данните показват, че Обединеното кралство е с най-лоши резултати сред страните от Г-7. Само 89% от децата са получили първата си ваксина MMR през 2024 г., в сравнение с 96% в Германия, 95% във Франция, Италия и Япония и 92% в САЩ и Канада.

Докладваните случаи на морбили в световен мащаб продължават да се увеличават. СЗО и УНИЦЕФ изчисляват, че през 2023 г. е имало около 10 милиона заразени и повече от 100 000 смъртни случая от морбили. Броят на държавите, които съобщават за големи и разрушителни огнища, почти се е удвоил от 33 през 2022 г. на 60 през 2024 г. Случаите в Европа са се удвоили през 2024 г., а в САЩ са достигнали тригодишен връх.

Някои страни докладват, че нивото на първата имунизация срещу морбили, паротит и рубеола е 23% при децата, а третата "доза" срещу дифтерия, тетанус и коклюш е 51 на сто. За да се получи стаден имунитет и да се предотврати появата на огнища за много от болестите, предотвратими чрез ваксини, всяка година е необходимо 95% покритие, допълват от СЗО.

Процентът на имунизация на децата срещу други заразни болести също остава на нивата отпреди пандемията, доста под 95%, необходими за колективен имунитет. Общо 115 милиона кърмачета и малки деца (89% от общия брой) са получили поне една доза от ваксината срещу дифтерия, тетанус и магарешка кашлица (DTP) през 2024 г., докато 85% са получили и трите. Процентът на ваксинация срещу полиомиелит и хепатит B е намалял съответно до 93% и 91%.

В европейския регион близо 300 000 души са се разболели от коклюш през 2024 г. – увеличение над три пъти в сравнение с предишната година, каза Ханс Клуге, регионален директор в СЗО.

„Междувременно над 125 000 души са се заразили с морбили, два пъти повече от 2023 г. Това не са само числа – това са стотици хиляди семейства, които страдат, защото децата им са болни, а това е можело да бъде предотвратено“, заяви той.

„Ваксините спасяват живот и когато покритието пада, се разпространяват болести“, предупреди Клуге.

През май т. г. Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) съобщи, че регистрира почти десетократното увеличение на инфекциите с морбили през 2024 г. спрямо предходната година. През м. г. в ЕС/ЕИП са диагностицирани повече от 35 000 души с морбили, а 23 души - 14 от които деца на възраст под пет години - са починали вследствие на заразяване с морбили. Споед данните България е с имунизационно покритие, близко до средното за ЕС. През 2023 г. децата с първа доза са 92%, срещу 94% средно за общността. През миналата година са регистриани 27 случая на заразени или 4.2 на 1 000 000 души население.