
Авторитетното германско издание "Ди Велт" публикува статия за случващото се в България. Тя е преведена и публикувана от Кирил Петков на профила му във фейсбук. Самият Петков също говори пред "Ди Велт", като казва, че българската корупция, освен всичко друго, е и канал за влияние на Кремъл в България. А Делян Пеевски той определя като "слуга на Путин", който освен това е знак за провала на Европа да се противопостави на агентите на Москва в собствените си институции.
Ето пълния текст на статията:
„Разкрива провала на Европа“ – Как един олигарх разширява влиянието си в страна, която предстои да приеме еврото
В България зачестяват арестите на хора, които се противопоставят на корупцията. В центъра на вниманието е един политик и предприемач, който отдавна е санкциониран от САЩ. Критиците предупреждават за драматично развитие, което застрашава стабилността на Европа.
Когато преди пет години хората в България излязоха по улиците, за да протестират срещу корупцията в правителството, това изглеждаше като началото на нова ера. Създадената от протестите коалиция „Продължаваме промяната“ по-късно излъчи политическите новаци и абсолвенти на Харвард Кирил Петков и Асен Василев за министър-председател и финансов министър, и постави началото на реформи за върховенство на закона и икономическа стабилност.
Постиженията са исторически. Идният януари България ще се присъедини към еврозоната. Страната-членка на ЕС вече от тази година е член на Шенгенското пространство – и това, защото реформаторите разкриха и се бориха с мафиотски структури от престъпници, държавни служители и фирми на външната граница на ЕС с Турция. Заради това членове на „Продължаваме промяната“ бяха заплашвани от организираната престъпност, както също съобщи и WELT. Това не бяха единични случаи в страна, която заема последните места в класациите за корупция в ЕС.
Но зад кулисите на напредъка се формира мощно ответно движение, в което стари връзки между политика и съдебна система отново печелят власт. Опозиционни политици и борци срещу корупцията се чувстват преследвани и вече шепнешком говорят за състояние като в диктатурата Беларус, където опонентите биват затваряни. Корупцията открай време отваря врата и на Кремъл за проникване в стратегически важната, разположена на Черно море, членка на НАТО.
Защото въпреки тогавашния подем след протестите политическите обстоятелства останаха нестабилни. Само през последните четири години в България се проведоха шест избори. Партийната система е раздробена, което е и израз на две противоположни лагера в населението. Едната половина желае по-дълбока интеграция в ЕС, другата традиционно търси близост с Русия. Това, че премиерът Петков след нападението на Русия категорично подкрепи Украйна, включително с доставки на оръжия, и извади натовска България от хватката на руските енергийни олигарси, му донесе множество врагове.
От 2024 г. страната отново се управлява от политик от консервативната партия ГЕРБ – премиерът Росен Желязков. Могъщият председател на партията е Бойко Борисов, който сам беше министър-председател преди протестите през 2020 г. и по чието управление процъфтяваха корупцията и присвояването на средства от ЕС. Въпреки това ГЕРБ от самото начало е част от Европейската народна партия (ЕНП), към която принадлежат и германските партии ХДС и ХСС.

Последният знак за репресия се счита арестът на Благомир Коцев, кмет на геополитически важния черноморски пристанищен град Варна. 47-годишният икономист, също член на коалицията „Продължаваме промяната“, беше арестуван на 8 юли преди гласуване на бюджета. Обвинението: Той бил „част от престъпна група“, обвинява се в корупция и пране на пари.
Съпругата му Камелия описа във Фейсбук как служителите с часове претърсвали и стаята на двегодишния им син и новородената им дъщеря. Коцев се намира в затвор със строг режим в София, съдебно изслушване е насрочено за днес, четвъртък.
Либералната фракция „Renew Europe“ в Европейския парламент, към която принадлежи и „Продължаваме промяната“, вижда в това „очевиден случай на политическо преследване и опасна злоупотреба с държавна власт“. Обвиненията срещу Коцев били „неоснователни“, главният прокурор на България и антикорупционната комисия се превръщали все повече в „инструменти за политическо потискане“, гласи изявление, което изисква „незабавното освобождаване“ на кмета.

Германската евродепутатка Свеня Хан (СвДП) пише в писмо до Европейската комисия, че в България през последните месеци зачестявали случаите на „тревожно развитие на политическа намеса в съдебните дела“, и предупреждава за „нарастваща употреба на прокурорска власт за преследване на опоненти“.
Тези обвинения не идват само от политическата сцена. И Андрей Янкулов, правен експерт от Антикорупционен фонд – неправителствена организация, която се подкрепя между другото от фондацията „Конрад Аденауер“, казва пред WELT, че става дума за „модел“, който навежда на мисълта, че съдебните органи се използват като „инструмент в ръцете на управляващите“.
Името на олигарха и политик Делян Пеевски изниква отново и отново във връзка с това. Неговата партия „Ново начало“ подкрепя настоящата тройна коалиция в България. 44-годишният Пеевски от години е санкциониран от САЩ по закона „Магнитски“, който преследва нарушители на човешките права по света. Той е асоцииран с „редовна корупция“, „влияние и подкупи за защита от обществен контрол“ и „контрол върху важни институции и сектори на българското общество“.
Методите следват един модел
Разследващи журналисти го обвиняват в кражба на средства от ЕС в размер на милиони, участие в насилствени престъпления, контрабанда и корумпирани връзки с Москва. Европейската прокурорка Теодора Георгиева каза в интервю, че е била заплашвана от олигарха по време на разследвания за злоупотреба със средства от ЕС. Но съдебно дело срещу Пеевски в България никога не е имало.
Наскоро председателят на ГЕРБ Борисов подчерта доброто сътрудничество с Делян Пеевски. Той можел да разчита на гласовете на неговите депутати, каза Борисов в интервю и посочи като обща цел гладкото присъединяване към еврото. Борисов е известен с това, че изпраща сигнали, които в Брюксел се приемат добре. Но България като член на еврозоната с масивни дефицити във върховенството на закона може да се превърне в още по-голям проблем.
Критиците подозират, че Пеевски в замяна на своята политическа подкрепа получава влияние върху съдебната система, за да прокарва интересите си и да отстранява противници. Антикорупционният фонд отбелязва от встъпването в длъжност на новото правителство през 2024 г. увеличаване на делата срещу опозиционери. Във всички случаи обвиняемите са „изключително политически противници на Делян Пеевски“, гласи докладът на НПО-то.
Повечето дела следват един модел. Предполагаеми доказателства се предават на определени медии, „истинската цел“ е да се дискредитират политически опоненти публично, както и да се държат други хора в зависимост и да им се покажат „последиците, ако се държат различно“, гласи докладът.
Прави впечатление също, че Пеевски от месеци в рамките на инициатива за „регионално развитие“ посещава кметове и общински политици и се снима с тях. Че той постъпва строго срещу онези, които отказват сътрудничество с него – както вероятно и в случая на арестувания кмет на Варна – е предположение, което независими журналисти в България изказват отдавна.
Бившият премиер Кирил Петков заявява пред WELT, че властта на Пеевски се основава на „корумпирана сделка с Борисов“ от партия ГЕРБ.
„Това споразумение парализира дори настоящия български министър-председател, който не може да управлява без съгласието на санкционирания олигарх.“
Според Петков обаче става въпрос и за нещо много по-голямо – влиянието на Русия върху стратегически важното натовско членство на страната. Неговата коалиция „Продължаваме промяната“ по време на управлението му огласи много случаи на подкупи на длъжностни лица от Кремъл. Една бивша съветничка на неговия предшественик Борисов например карала SUV, който бил платен от енергийна фирма, контролирана от Русия.
По времето на Борисов България остана 100 процента зависима от руски газ, въпреки че построеният със средства на данъкоплатците газопровод „Турски поток“ се нуждаеше само от едно свързване през Гърция, за да получава доставки от други страни. Петков по-късно дори арестува Борисов, но българските прокурори го пуснаха.
От години България е заливана и с руски кампании за дезинформация.
„Путин използва корупцията като външнополитически инструмент“, казва Петков – това били „едни и същи хора, които сутрин се събуждат с намерението да откраднат нещо от държавата, и същите, които правят бизнес с режима в Москва“.
Петков нарича олигарха Пеевски и „слуга на Путин“. Например Пеевски в момента възпрепятствал важна помощ за Украйна, включително продажбата на атомни реактори, които Киев отдавна иска да купи за енергийната сигурност на страната. Както съобщи наскоро „Euractiv“, България „изненадващо“ отказала продажбата на онези два реактора от руски тип, които от години са складирани край Дунав, защото правителството преди години се отказало от плановете за строеж на електроцентрала там. Зад ареста на кмета на Варна бившият премиер Петков също подозира геополитически интереси. Пристанището на Черно море е важен фактор за сигурността на източния фланг на НАТО.
„Случаят Пеевски разкрива провала на Европа да се противопостави на агентите на Путин вътре в собствените си институции“, казва Петков. Той вижда отговорността и в Европейската народна партия (ЕНП), която си затваря очите за тези процеси. „Успехът на Путин зависи от фигури като Пеевски“, казва Петков – и оцеляването на Европа от това, „да бъдат спрени“.
Още по темата
- Тандемът Пеевски-Борисов може да отвлече Гражданите за европейско развитие от демократичния им път
- АФП: Зад миграционната политика на ЕС стои малко известен австрийски институт
- Феноменът е толкова арогантен, че на практика няма чувство за самосъхранение
- ГЕРБ и Пеевски скриха Митов за фабриката за нелегални цигари
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни