
Украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че води преговори с американския президент Доналд Тръмп за мащабна сделка, при която Вашингтон ще закупи бойно изпитани украински дронове, а Киев ще придобие американски оръжия.
„Народът на Америка има нужда от тази технология и трябва да я имате в своя арсенал“, заяви Зеленски в интервю за New York Post, цитирано отReuters.
Украинските дронове вече са доказали способността си да нанасят удари на дълбочина до 1300 км в руска територия. Зеленски подчерта, че те са „ключово оръжие“, което позволява на страната му да се противопоставя на руската инвазия вече над три години.
„Готови сме да споделим този опит с Америка и нашите европейски партньори“, допълни той.
Сделката се вписва в по-широката стратегия на Украйна за разширяване на вътрешното производство на оръжия.
„Нашата цел е да достигнем 50% украинско производство на оръжия в рамките на първите шест месеца от работата на новото правителство“, заяви Зеленски пред парламента, цитиран от Defense News. В момента около 40% от използваното въоръжение е произведено в страната.
На фона на несигурността около бъдещите доставки от Запада, Украйна ускорява сътрудничеството с американски и европейски компании. През юли бе подписано споразумение с американската Swift Beat за съвместно производство на стотици хиляди дронове, включително за прихващане на руски ракети и дронове.
„Модерни дронове ще бъдат доставяни на Украйна с приоритет, при специални условия и на себестойност“, каза Зеленски.
Допълнително, украинската държавна компания „Укроборонпром“ и американската D&M Holding създават съвместно предприятие в САЩ за производство на специални химикали, използвани в боеприпаси.
„Разполагането на завода на сигурна територия в САЩ ще го защити от ракетни и дронови атаки“, заяви директорът на „Укроборонпром“ Олег Хуляк, цитиран от United24.
Междувременно, Министерството на отбраната на САЩ информира Швейцария, че поръчката ѝ за пет системи „Пейтриът“ ще бъде забавена, тъй като приоритетът е пренасочен към Украйна.
„Все още не е ясно колко системи ще бъдат засегнати“, съобщи швейцарското министерство, цитирано от SwissInfo.
Зеленски потвърди, че е поискал 10 системи „Пейтриът“ от САЩ, като финансирането ще бъде осигурено от европейски партньори.
„Разбирам цената, но моята работа е да намеря парите. Вече имаме идея откъде ще дойде първоначалното финансиране“, каза той на конференцията за възстановяване на Украйна в Рим, цитиран от United24.
„Това, което ни трябва, е по-голям капацитет, за да върнем войната на територията на Русия – там, откъдето беше донесена“, заяви Зеленски в нощното си обръщение на 16 юли.
Сделките с Вашингтон и разширяването на производството в страната и чужбина показват, че Украйна не само се адаптира към реалностите на войната, но и се стреми да се превърне в стратегически партньор в отбранителната индустрия на Запада.
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни