
"Демократична България" ще внесе законодателни промени за на практика закриване на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) и свеждането на функциите й само до установяването на конфликт на интереси и публичност на имуществото на властимащите.
Това се разбра днес от думите на представители на ДБ пред медии. Причината: комисията се е превърнала в репресивен орган за политическа саморазправа и преследване на опозицията.
Идеята на ДБ не е нова, датира от 45-ото Народно събрание, сега е префасонирана. Заради краткия му живот обаче остана само на ниво законодателна инициатива. Тогава от ДБ предлагаха закриване на съществуващата КПКОНПИ и създаването на две нови комисии: Комисия за противодействие на корупцията и за установяване на конфликт на интереси, която да се фокусира върху превенцията, установяването на конфликт на интереси и приемането на декларации за имущество. И Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество, която да се занимава изцяло с гражданската конфискация по реда на Гражданския процесуален кодекс, а не по специалния закон.

Впоследствие, по време на т.нар. сглобка, през 2023 г. КПКОНПИ в действителност бе разделена на две, към момента само на хартия - на безобидната Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество и мегаорганът с прокурорско-полицейски правомощия - Комисия за противодействие на корупцията, която със систематично усърдие удря само представители на опозицията на Делян Пеевски.
И двете формално разделени комисии се управляват от Антон Славчев - никога неизбиран за председател, но временен такъв от март 2022 г. насам с "прогонването" на Сотир Цацаров.
Миналата седмица, след дълго протакане въпреки дипломатичните напомняния от страна на Европейската комисия, бяха приети правилата за избора на нови членове на КПК, с което на практика се даде старт на процедурата. Ще се избират трима членове на комисията, с обикновено мнозинство (при записано в закона преди това мнозинство от 2/3 от народните представители, но противоречащо на Конституцията и следователно - променено).

"Съставът на КПК не се избира с квалифицирано мнозинство, процедурата за избор на членове на органа е променена. На второ място, нашата оригинална теза беше, че антикорупционният орган трябва да се занимава само с конфликт на интереси и публичност на имуществото на политиците. Затова сме внасяли законопроекти още в 45-ото Народно събрание. Орган, който да дублира прокуратурата и разследващите ѝ функции, който може сам да си определя подсъдността и да си избира съда, пред който да се водят производствата, е репресивен орган", заяви днес депутатът от ДБ и бивш министър на правосъдието Атанас Славов.
Славов визира последния развой на събитията около кмета на Варна Благомир Коцев, като снощи съдът реши, че не било негова работа, а работа на прокуратурата да реши дали делото ще се гледа в София или във Варна (където би следвало да бъде, тъй като няма повдигнати обвинения на народен представител, което да оправдае гледането му от Софийски градски съд).

"Ще предприемем необходимите законодателни инициативи, за да бъде закрита Комисията за противодействие на корупцията в този ѝ вид. За цялата 2024-а година има всичко на всичко три СРС-та, а от началото на 2025-а явно в КПК рязко са се активизирали. Много отдавна се опитвам да убеждавам колегите, че трябва да предприемем действия за закриване на КПК, защото имаме цяла каскада от органи, които трябва да се занимават с борбата с корупцията. Има икономическа полиция, криминална полиция, ДАНС, прокуратура и какво ли не още", заяви и Атанас Атанасов, лидер на ДСБ.
Съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев допълни, че КПК се е превърнала в по-дългата дясна ръка на Делян Пеевски, а единственото, което правят комисията и нейният шеф Антон Славчев, е да обслужват Пеевски и да удрят избрани кметове и народни представители на ДБ и ПП.
Пречки няма
На практика няма пречки за закриване на КПК, защото единственото, което Европейската комисия иска от нас е ефективна борба с корупцията, а как - това си е българска работа.
Засега обаче не е известно дали партньорът на ДБ "Продължаваме промяната" ще подкрепи законодателната инициатива. Според депутати от ПП, с които Клуб Z разговаря, антикорупционен орган трябва да има.
Вчера "Промяната" сама обяви, че започва събиране на подписи за отстраняването на Антон Славчев като и.ф. председател на КПК. За целта трябват 80 депутатски подписа, но и мнозинство в парламента.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни