В днешният текст от поредицата "Искам да знам за еврото..." разказваме малко повече за това какво точно представлява т.нар. Евросистема, Европейската система на централните банки, какво представлява самата Европейска централна банка (ЕЦБ) и как България ще участва в гласуванията, засягащи бъдещето на еврозоната. 

Какво означава "Европейска система на централните банки"? 

Това е често срещан термин, който обаче никой не обяснява. Казано просто - Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) включва Европейската централна банка и националните централни банки (НЦБ) на държавите членки на Европейския съюз. Основната цел на системата е да поддържа ценовата стабилност.

Без да се накърнява тази цел, ЕСЦБ подпомага общата икономическа политика в рамките на Съюза в съответствие с принципа на отворена пазарна икономика при свободна конкуренция. Тоест - подпомага икономиките, без да се меси в националните икономикически политики, които са прерогатив на националните правителства. 

В същото време изразът "евросистема" се отнася само към ЕЦБ и националните централни банки на държавите членки, чиято парична единица е еврото. Чрез Евросистемата се определя и прилага паричната политика на еврозоната, извършването на валутни операции, управлението на официалните резерви в чуждестранна валута на държавите членки и насърчаването на нормалното функциониране на платежните системи.

От 1 януари на следващата година - ние ставаме част от Евросистемата, а в момента сме част от европейската система на централните банки. 

Какво е Европейска централна банка? 

Европейската централна банка е една от седемте институции на ЕС и представлява централната банка на еврозоната. Нейната главна цел е да поддържа цените стабилни. Преди всичко, това става чрез определяне на адекватни лихвени проценти, но през годините са се развили и други инструменти на паричната политика.

Те са технически подробности, но е важно да знаем, че ЕЦБ е нещо като централната банка-майка на всички други национални банки, които си съществуват съвсем реално в еврозоната. 

Как се ръководи ЕСЦБ?

Европейската система на централните банки се ръководи от органите за вземане на решения на ЕЦБ – Управителен съвет, Изпълнителен съвет и Генерален съвет.

  • Управителният съвет е главният орган за вземане на решения на ЕЦБ. Той се състои от шестимата членове на Изпълнителния съвет и управителите на националните централни банки на държавите от еврозоната. Неговите насоки и решения осигуряват изпълнението на възложените на ЕЦБ и Евросистемата задачи.
  • Изпълнителният съвет се състои от председателя, заместник-председателя и четирима други членове. Всички членове се назначават от Европейския съвет, който взема решение с квалифицирано мнозинство. Изпълнителният съвет ръководи текущите дейности на ЕЦБ и прилага решенията на УС.
  • Генералният съвет включва председателя и заместник-председателя на ЕЦБ и управителите на националните централни банки на всички държави членки на ЕС. Другите членове на Изпълнителния съвет на ЕЦБ, председателят на Съвета на ЕС и един член на Европейската комисия могат да присъстват на заседанията на Генералния съвет, но нямат право да гласуват. Председателят на ЕЦБ информира ГС за решенията на УС на ЕЦБ. Генералният съвет на ЕЦБ ще бъде разпуснат, когато всички държави членки на ЕС, въведат единната валута.

Как се провеждат гласуванията в Управителния съвет на ЕЦБ?

Управителният съвет по принцип взема решения с обикновено мнозинство от гласовете на членовете, имащи право на глас. За провеждане на гласуване в Управителния съвет е необходим кворум от две трети от членовете, които имат право на глас. Понастоящем управителите са разпределени в две групи. Първата група притежава четири гласа при гласуване, а втората разполага с единадесет гласа. Управителите се редуват, като правата се използват въз основа на месечна ротация.

След като бъде приета и 22-рата държава членка (бел. ред. - България ще бъде 21-вата членка), държавите ще се разделят на три групи. Тогава всяка държава ще има права на ротация, които отговарят на размера на нейната икономика и на финансовия ѝ сектор. Точно както е в Европарламента - там по-големите като население държави имат право на повече депутати.

Как се формира капиталът на Европейската централна банка?

Към настоящия момент капиталът на ЕЦБ възлиза на 10,8 млрд. евро. Във връзка с участието си в ЕСЦБ всяка национална централна банка записва вноска в капитала на ЕЦБ. "Теглото" на всяка национална банка в алгоритъма за записване на капитала на ЕЦБ се определя от дела на съответната държава в общото население и в брутния вътрешен продукт на ЕС по пазарни цени за последните пет години. Двата фактора имат еднаква тежест в капиталовия алгоритъм. Европейската централна банка коригира дяловете на всеки пет години и при всяка промяна в броя на националните централни банки, които внасят дял в капитала ѝ. Последната промяна е от 1 януари 2024 г.