Правителството одобри днес промени в Закона за въвеждане на еврото в България, като фокусът е върху ограничаване на необоснованото повишаване на цените в преходния период. Измененията вече са публикувани в правно-информационната система на Министерския съвет, а финансовият министър Теменужка Петкова предстои да ги представи в Народното събрание.

Целта на новите текстове е да гарантират защита за потребителите, особено уязвимите групи, в контекста на предстоящия преход към единната европейска валута, казват от Министерския съвет. От 8 август 2025 г. до 31 декември 2026 г. всички търговци ще бъдат длъжни да посочват цените едновременно в лева и евро.

С промените се въвежда забрана за повишаване на цените на стоки и услуги през този период, освен ако не съществуват обективни икономически фактори, като например повишени разходи за суровини, енергия или транспорт. Това важи както за месеците преди, така и след въвеждането на еврото.

Допълнителна мярка предвижда, че шрифтът и размерът на цените в лева и евро трябва да са еднакви, включително и за съкращенията, с цел да се избегне подвеждане на гражданите, особено възрастните хора.

Има и уточнения за изключения от правилото за двойно обозначаване – то няма да важи, когато е технически невъзможно или твърде скъпо за изпълнение, например при:

  • етикети от електронни везни,
  • цени, визуализирани на автомати и устройства на самообслужване,
  • трайно отпечатани стойности върху хартиени превозни документи.

Въвеждат се и по-високи глоби, целящи да имат превантивен ефект срещу злоупотреби в периода на валутната смяна. 

Новите текстове трябва да бъдат гласувани и от Народното събрание.

---

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".