Инициативата на кмета на София Васил Терзиев да смени обслужващата банка на общината бе блокирана от т. нар. икономическо мнозинство в Столичния общински съвет (СОС). Това обаче се случи изненадващо и с помощта на съветничка от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).

Точката трябваше да влезе в дневния ред на Комисията по финанси и бюджет днес.

Разнобой в ПП-ДБ

Благовеста Кенарова от ПП-ДБ обаче се противопостави:

„Аз предлагам т. 4 – смяна на обслужващата банка на Столична община - да отпадне от дневния ред, защото смятам, че като общински съветници във финансова комисия в момента не разполагаме с достатъчно информация. Също така и не виждам нашата функция на този етап.“

Кенарова е от квотата на партия „Продължаваме промяната“ (ПП).

Тя получи реплика от Бойко Димитров, който е също от ПП-ДБ, но е представител на другата фракция - „Демократична България“ (ДБ):

„Правя обратно предложение, мисля, че това е наистина важен доклад. Ако има необходимост от допълнителна информация, съм сигурен, че г-н Василев ще може да я сподели в заседанието на Комисията.“

Остра реакция от зам.-кмета

В случая става въпрос за зам.-кмета по финансите Иван Василев, който също реагира, но доста по-остро:

„Г-жо Кенарова, интересно ми е да чуя каква допълнителна информация Ви е необходима. Предполагам, че не сте се запознали в детайл със сравнително краткия доклад, който е две страници и казва, че дава правото на кмета да организира процедурата по избор на нова банка, която да обслужва Столична община. Банките, които са цитирани в доклада, са петте най-добри спрямо Българската народна банка.“

Предложението на кмета Терзиев е общината да поиска оферти от петте най-големи банкови институции, които работят със системата за електронни бюджетни разплащания - ДСК, “Уникредит Булбанк”, ОББ, “Юробанк България” и ПИБ, както пише „Сега“.

Иван Василев продължи да настоява към Кенарова:

„Ако искате да оспорите данните на БНБ, ще искам да чуя и Вашите аргументи за това. Наистина не разбирам какво Ви притеснява Вас като общински съветник от „Продължаваме промяната“. Може да поспорим и за целесъобразността на доклада, но ми е много интересно да чуя Вашите аргументи – защо искате да отложите предложения от кмета доклад.“

Председателят на комисията Димитър Вучев от ГЕРБ подметна: Факт е, че докладът е от две страници и не дава много аргументи.

А в дупликата си Благовеста Кенарова заяви, че има доста аргументи за отлагането на казуса, но щяла да ги каже, ако точката влезе в дневния ред.

Тя обаче се оплака и от насилие:

„Но искам още нещо да отбележа, което не е обичайно за този Общински съвет – никой не може да си позволява да ми казва „бягай оттука, бе“. И за мен това е насилие върху общински съветник, което е оказано в коридорите на Столична община.“

Кенарова обаче не разкри кой е сторил това.

Гласуване

При гласуването надделяха гласовете за отпадане на точката – 10 на 5.

Петте гласа дойдоха от ПП-ДБ (от представители на ДБ), от „Спаси София“ и от Драгомир Драгомиров, който наскоро напусна групата на ПП-ДБ.

„За“ бяха ГЕРБ, БСП, ИТН, ВМРО, двама „независими“ отцепници от „Възраждане“ и... Благовеста Кенарова от ПП.

Преди два дни депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев („Демократична България“) предупреди, че очаква атака срещу кмета Васил Терзиев именно заради искането му да бъде сменена Общинска банка, чийто собственик в момента е смятан за близък до водача на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.

„Става въпрос за 3 милиарда лева“, посочи Мирчев, визирайки бюджета на общината.

Той обаче едва ли е очаквал срещу инициативата на кмета да тръгне и представител на ПП-ДБ.

По неофициална информация действията на Кенарова са предизвикали доста голямо напрежение в групата на ПП-ДБ в общинския съвет и сериозно недоволство от страна на "Демократична България".

Чия е Общинска банка

Парите на София минават през Общинска банка от създаването ѝ през 1996 г. Тогава обаче тя бе собственост на Столичната община и още редица местни власти, припомня „Медиапул“.

През 2018 г. София продаде дела си от 67,64% в банката на лихтенщайнския фонд "Новито Опортюнитиис Фонд АГмвК" (Novito Opportunities Fund AGmvK). Сделката за 46 млн. лева беше финансирана от компанията за търговия с горива "Инса ойл" на пловдивския бизнесмен Георги Самуилов. Тогава сделката мина скоростно през БНБ и КЗК, а към момента "Новито Опортюнитиис Фонд АГмвК" притежава 95.5% от акциите на Общинска банка, пише още изданието.