Китайският президент Си Цзинпин призова Европейския съюз да задълбочи двустранните отношения със страната му и да работи с нея за „стабилност и сигурност в света“. Срещата на върха между ЕС и Китай в Пекин днес отбеляза 50 години дипломатически отношения, но подчерта и дълбоките различия в стратегическите визии на участниците, предават днес световните медии.

Докато Пекин настоява за отворени пазари и се противопоставя на „рестриктивни икономически инструменти“, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен открито посочи дисбалансите в търговията, като отбеляза рекордния дефицит от над 305 млрд. евро на ЕС в търговията с Китай за през миналата година. Тя подчерта, че „сътрудничеството ни задълбочи и дисбалансите“ и че е жизненоважно да се търсят реални решения.

Китай настоява, че няма фундаментални конфликти на интереси с ЕС, докато Брюксел дефинира Пекин като „партньор, конкурент и системен съперник“. Въпреки това и двете страни демонстрират интерес към икономическо сближаване, особено в контекста на американските мита и търговски натиск.

Съединените щати вече имат търговско споразумение с Япония, в процес са на финализиране на такова с Китай, а с ЕС са на ръба на сделка, която предвижда 15% базова митническа ставка за европейски стоки. Ако до 1 август не бъде постигнато споразумение, Брюксел подготвя ответни мерки на стойност 93 млрд. евро.

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".