
Германското федерално правителство прие проектобюджета за 2026 г., който предвижда разходи от 520,5 милиарда евро и нов дълг в размер на 174,3 милиарда евро.
Германското правителство одобри бюджет с рекордни инвестиции, но и с рекордно задлъжняване. Финансовият министър и лидер на ГСДП Ларс Клингбайл защити плана с мотива, че Германия „инвестира в бъдещето“ с цел защита на работни места и икономическо възстановяване.

Около 125 милиарда евро ще отидат за инвестиции в инфраструктура, цифровизация и транспорт. Облекчения като по-висока надбавка за пътуване, по-евтина енергия и нискотарифен билет за железницата ще подпомогнат гражданите. Ще се разширят програмите за социално жилищно строителство.
Разходите за отбрана ще нараснат до 82,7 милиарда евро, с цел подобряване на въоръжението и наемане на 10 000 нови военнослужещи.
Но за 2027 г. Клингбайл предупреди за финансова дупка от над 30 милиарда евро, която ще наложи строги икономии. Причините включват по-високи лихви, повече плащания към общините и разширена „пенсия за майки“. Всички министерства ще трябва да намалят разходи.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни