Две трилиона евро за шест години: Европейската комисия има големи планове с още по-голям бюджет. Правителството на Германия обаче не е съгласно с това.

Берлин критикува днес централни предложения на Европейската комисия за бъдещите бюджетни планове. Правителственият говорител Щефан Корнелиус съобщи, че правителството няма да може да приеме предложението на комисията.

"Рязко увеличаване на бюджета на ЕС не е възможно в момент, в който всички държави членки полагат значителни усилия за консолидиране на националните бюджети", каза Корнелиус.

Германия участва с почти една четвърт

Европейската комисия предлага в т.нар. Многогодишна финансова рамка (МФР) бюджет от две трилиона евро за годините 2028 до 2034. Това са около 700 милиарда евро повече от текущия седемгодишен бюджетен период. Планирано е, наред с друго, да се харчат повече пари за отбрана и конкурентоспособност. Като най-икономически силна държава членка Германия обикновено допринася с почти една четвърт от средствата. МФР се съставя за седем години и първоначално се предлага от Европейската комисия, преди да бъде обсъден от държавите членки и Европейския парламент. В дългосрочния бюджет се определят горните граници на годишните разходи на ЕС, както и тяхното разпределение.

Критика към допълнителното облагане на компаниите

Като един от няколкото нови източника на приходи за бюджета на ЕС комисията предлага такса за големи компании с годишен оборот над 100 милиона евро. И това допълнително облагане на големи компании – което трябва да облекчи бюджетите на държавите членки – не получава подкрепата на германското правителство.

Правителството обаче оценява положително основния реформаторски подход на Европейската комисия, особено ориентацията на бюджета към нови приоритети като конкурентоспособността и готовността за отбрана. Брюксел заяви в проектобюджета намерение да намали броя на програмите за подпомагане, за да може да разпределя повече пари по-гъвкаво.

Икономическите организации гледат критично най-вече на възможните данъчни правила за компаниите: от автомобилния браншов съюз VDA вече казаха предварително, че компаниите в Германия и Европа се намират в изключително трудна икономическа ситуация.

"Всяко увеличение на данъците или въвеждане на допълнителни такси е забранено както на национално, така и на европейско ниво," каза президентката Хилдегард Мюлер.

Такса, която се събира независимо от печалбата, трябва да се счита за особено вредна за растежа – тя би отслабила конкурентоспособността на компаниите в ЕС. Също и от Германската икономическа камара вече казаха преди предложението на комисията, че такова действие би било "абсолютно грешен сигнал". Трябва да има подкрепа за компаниите, а не допълнителни такси, каза главният изпълнителен директор Хелена Мелников.

"Нулев резултат за природата"

Екологичните организации смятат, че техните интереси не са достатъчно взети под внимание в проектобюджета: Федерацията за околна среда и природозащита Германия (BUND) нарича предложението на комисията "нула за природата". Липсват конкретни ангажименти за финансиране, например за прилагане на закона за възстановяване на природата, каза председателят Олаф Бандт. WWF критикува предложените съкращения в областта на околната среда и защитата на природата въпреки засилващите се кризи – "и това през още едно лято с горещи вълни, горски пожари и наводнения."