Защо ЕЦБ препоръча на домакинствата да държат пари в брой и къде е страната ни според Индекса за икономическа свобода, коментираха икономистите Румен Гълъбинов и Димитър Събев пред Нова нюз.

Препоръката на ЕЦБ е да имаме в себе си по 70 евро на възрастен и 30 евро на дете, които би трябвало да покрият разходите за три дни за храна и билети при неотложен случай, посочи Събев. Според Гълъбинов сумата, която трябва да се държи от семейство вкъщи, е по-скоро от 200 до 500 евро. Причината – ако има срив в банковата система, неработещи банкомати след почивни дни или проблем с разплащателната система.
Индексът за икономическа свобода
Гълъбинов обясни, че Индексът за икономическа свобода е ежегодно изследване на канадски институт „Фрейзър”. Той посочи, че през последните години България е в т.нар. „златната среда” – на 56-57-о място, и се задържа там.

Събев посочи, че това място в света, на което страната ни се намира, не е никак малко.
Той даде пример с регулациите – ако има по-големи регулации, Индексът за икономическа свобода е по-нисък. И допълни, че всъщност е необходимо да има регулации, а такива, при това доста строги, има и в Скандинавските страни.
Ако данъците са високи – Индексът за икономическа свобода е по-нисък, каза още икономистът.
Доходи и разходи
Събев каза, че данъците трябва да бъдат увеличени, ако не искаме нашите деца да плащат дългове.
Гълъбинов е на мнение, че страната трябва да продължи да поддържа 3% дефицит. Той не смята, че страната може да вземе ударно дългове през следващите години. Но допълни, че трябва да се увеличи събираемостта на данъците. По негови думи трябва да се направят и структурни реформи, за да работи икономиката по-добре.
Той обясни още, че ДДС на храните и лекарствата в държавите от еврозоната са два пъти по-ниски от общата им ставка.
Но Събев опонира, че тази мярка не се прилага у нас, тъй като имаме плосък данък.
Още по темата
- Априлското въстание. Когато свободата се оказа по-важна от гечинмека*
- Няма край: кмет в ломско село държи списъци с имена и числа направо в кабинета си
- Асен Василев: Ако гласувате за Радев, получавате постна пица
- Рекорд: 200 000 евро в пликове и с имена. МВР разби ОПГ за купуване на гласове във Варна