„Цените на енергията в Европа остават критично високи и продължават да подкопават конкурентоспособността на индустрията и благосъстоянието на домакинствата. Основната причина е дългогодишната зависимост на ЕС от вносни изкопаеми горива и глобалния нестабилен енергиен пазар.“

Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дар Лейен пред евродепутатите в Страсбург.

Тя участва в дебат, посветен на утрешния Европейски съвет – срещата на върха на ЕС в Брюксел. Сред обсъжданите от лидерите на страните членки теми ще бъде конкурентоспособността.

Решението на проблема е в засилено производство на местна нисковъглеродна енергия – слънчева, вятърна, водна, геотермална и ядрена, смята Фон дер Лайен. Тя обаче предупреди, че освен от суровинната зависимост, ценовият натиск се подхранва и от структурни проблеми – остаряла инфраструктура и тежко данъчно бреме.

Нови данни от Комисията показват, че 34 на сто от енергийните разходи на бизнеса и цели 42% от тези на домакинствата са данъци. Отделно от това индустрията плаща 15 пъти по-високи налози върху тока в сравнение с газа.

„Това не може да продължава“, категорична бе Урсула фон дер Лайен.

Тя призова за съвместни действия както на европейско, така и на национално ниво.

Комисията подготвя Пакет за електрическите мрежи и инициативата „Енергийни магистрали“. Целта на тези начинания е модернизиране и свързване на електроенергийните мрежи. Освен това кохезионната политика ще бъде насочена към инвестиции в мрежи и интерконектори.

Европа няма да се откаже от използването на газ и петрол в краткосрочен план, призна Фон дер Лайен. Но за индустрията, потребителите и околната среда те няма как да се превърнат в конкурентно предимство.

„Нашите индустрии и домакинства не могат да чакат повече. Те се нуждаят от достъпна енергия, и то сега“, заключи председателката на ЕК.

------

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".