
Увеличаване на бюджета на Механизма за свързване на Европа (МСЕ) за енергия е един от възможните варианти за гарантиране на финансирането на модернизацията и развитието на енергийната инфраструктура.
Такава е българската позиция по отношение на бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г. Очаква се Многогодишната финансова рамка (МФР) да бъде обявена по-късно днес от Европейската комисия.
Според приближеното до ЕК издание „Политико“ се очаква сумата да бъде 1,717 трилиона евро.

МСЕ е ключов фактор за повишаване на енергийната взаимосвързаност и интегрирането на енергийния пазар.
Проблемът със сигурността и достъпните цени на енергията има нужда както от краткосрочни, така и от дългосрочни решения, смятат в София. Високите цени засягат конкурентоспособността на енергоемките сектори. Нестабилността на цените по време на енергийни кризи пък създава несигурност за бизнеса и пречи на дългосрочните инвестиции.
България смята също така, че трябва да се избегне централизиране на отпускането на парите за сближаване, или кохезия. Трябва да бъде запазено разпределението на сумите под споделено управление. Необходимо е запазване на ролята на Кохезионния фонд за засилване на икономическото, социалното и териториално сближаване в ЕС чрез подкрепа на страните членки с по-нисък брутен национален доход (БНД) на глава от населението.
В сферата на отбраната, която ще бъде сред новите приоритети на ЕС, трябва да бъде обърнато по-голямо внимание на инвестициите на транспортната инфраструктура с двойно предназначение в рамките на Трансевропейската транспортна мрежа, която е основна част от военната мобилност. Целта е да бъдат гарантирани разполаганията на военнослужещи при необходимост и това да става в тясно сътрудничество с НАТО.
Докато инвестициите за отбрана остават предимно от национална компетенция, важен приоритет трябва да бъде осигуряването на достатъчно ресурси за следващия европейски бюджет, които да съответстват на амбициите на ЕС в сферите на сигурността и отбранителната готовност. В същото време обаче разходите за отбрана не трябва да застрашават ресурсите, насочени към засилване на конкурентоспособността и насърчаване на устойчивото развитие.

Още по темата
- Радан Кънев: Пеевски изчегъртва държавата. ГЕРБ или ще е под контрол, или ще бъде ударена като ПП-ДБ
- Фон дер Лайен обяви европейски бюджет от 2 трилиона евро. Всъщност са 1,816 трилиона
- Рейтингът на София се покачи до „BBB+“, в очакване на ефекта от еврозоната
- "Да, България" иска 60% от парите за паркирането в София да отиват за кварталите
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни