Берлинският кмет Кай Вегнер е подложен на остри критики заради начина, по който е управлявал кризата с мащабния многодневен срив на електричеството в части от германската столица. Причината – признанието му, че в първия ден на аварията е отишъл да играе тенис, въпреки първоначални твърдения, че е бил ангажиран с кризисното управление.
Опозиционни партии в Берлин – Алтернатива за Германия, Свободната демократическа партия и Съюзът на Сара Вагенкнехт – вече отправиха открити искания за оставката на Вегнер. Критиките са насочени и към това, че кметът не е посетил веднага засегнатите квартали, където десетки хиляди хора останаха без ток в условията на студ и сняг.
Икономическият сенатор на Берлин Франциска Гифай от Социалдемократическата партия заяви, че не разбира напълно поведението на Вегнер и че сред гражданите има видимо раздразнение. По думите ѝ, тя лично би реагирала по различен начин в подобна ситуация.

Вегнер обаче заяви, че не вижда причина за извинения и "имал нужда да си прочисти главата", затова отишъл да играе тенис. Пикантна подробност е, че тенис-партньорката му е и неговата спътница в живота, която паралелно с това е и сенаторка по образованието в кабинета на Вегнер. Заради кризата с тока тя също е трябвало да реагира по друг начин. В момента, в който двамата са отишли на тенис, германската полиция вече официално бе обявила извънредна ситуация и предупреждаваше жителите на квартала, че ще останат на студено при минусови температури и затова трябва да потърсят подслон в незасегнати квартали. По-късно администрацията на Вегнер обяви, че ще уреди намалени цени по хотелите за хората от регионите без ток, което предизвика ново възмущение. В крайна сметка Берлин пое нощувките.
Въпреки критиките Християндемократическият съюз застана твърдо зад Вегнер. Според информация на германската агенция ДПА, в рамките на вътрешна партийна среща, той е получил широка подкрепа и не е имало упреци за едночасовото му тенис занимание. Вегнер остава и водещ кандидат на ХДС за предстоящите избори за берлинския парламент.
Припомняме, че след палеж на кабелна мостова връзка в Берлин до 45 хиляди домакинства останаха без електричество. Захранването беше напълно възстановено едва в сряда. За атаката отговорност пое лявоекстремистка групировка.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни