От 7 февруари ЕС може да задейства търговските мерки срещу САЩ, ако дотогава не бъде намерено решение по спора за Гренландия.
Това заяви говорителят на Европейската комисия Улоф Гил. Той уточни, че Инструментът срещу принудата никога не е бил свалян от масата и ще бъде задействан при необходимост, като добави, че въпросът ще се обсъжда на извънредната среща на лидерите на 22 януари.
В. „Файненшъл таймс“ съобщи вчера, че страни членки на ЕС обмислят да наложат на САЩ мита на стойност 93 милиарда евро или да ограничат достъпа на американски компании до пазара на блока в отговор на заплахите на президента Доналд Тръмп към съюзниците от НАТО, които се противопоставят на кампанията му за поемане на контрол над Гренландия.

На 6 февруари изтича срокът за отлагане на влизането в сила на ограничения от страна на ЕС за търговията със САЩ. Така че мерките могат да влязат в сила още на следващия ден.
Говорителят бе категоричен, че ЕС ще направи всичко възможно, за да защити икономическите си интереси, въпреки че предпочита преговори пред ескалация в отношенията.
„Консултациите продължават, за да се разбере ситуацията и да се даде координиран отговор“, подчерта Улоф Гил.
Говорителят каза още, че засега не е планирана двустранна среща между Тръмп и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен тази седмица на Световния икономически форум в Давос.

Същевременно в Комисията не смятат, че значително увеличеният внос на втечнен природен газ от САЩ би се оказал сериозен проблем във връзка с иострената ситуация около Гренландия. Това поне стана ясно от отговора на Улоф Гил на журналистически въпрос.
„Трябва да правим разлика между нивото на шума при политическото общуване и действията в реалността“, каза той.
И поясни, че това, което се случва в отношенията между Брюксел и Вашингтон по отношение на търговията с енергия, е стабилно.
Говорителката Ана-Кайса Итконен заяви, че вносът на американски втечнен газ нараства след началото на руската инвазия в Украйна. Тя допълни, че политиката за диверсификация на вноса на „синьото гориво“ е много последователна във връзка с плановете за прекратяване на вноса от Русия.
Същевременно Итконен уточни, че Комисията няма достъп до двустранните преговори, а само до общите закупени количества.
Още по темата
- Заради заплахата от търговска война между САЩ и Европа: златото и среброто с исторически рекорди
- ЕС готви ответни мита за €93 млрд. срещу САЩ
- През 2025 г. САЩ секретно разпитвали датски войници за военни съоръжения в Гренландия
- Заради Гренландия "Тръмп може да загуби много. ЕС разполага със сила за натиск, оръжия, инструменти"
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни