Софийската градска прокуратура е образувала досъдебно производство по сигнала на съпредседателите на "Да, България" Божидар Божанов и Ивайло Мирчев потенциални значителни несъответствия в декларираните приходи на Делян Пеевски. Това съобщиха от партията.
Засега съобщение от прокуратурата в такава посока няма. Както няма и яснота дали вносителите имат наистина предвид досъдебно, или става въпрос за предварителна прокурорска проверка.

През септември Мирчев и Божанов изпратиха сигнал до Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Националната агенция за приходите и до главния прокурор. Според тях Пеевски е декларирал повече дивиденти, отколкото неговите фирми му изплащат. Тези несъответствия може да са от пране на пари, от неплатени данъци. Институциите следва да проверят всичко това и макар те да се контролират от него, това са числа, които могат да се сметнат.
Според подателите на сигнала от "Да, България", от публично достъпна информация е видимо несъответствие между декларираните от Пеевски получени дивиденти и декларираните от неговите дружества изплатени дивиденти.
По-конкретно, в периода 2017-2024 г. начисленият дивидент от декларирани дружества е 49 512 000 лв., изплатеният дивидент е до 26 063 000 лв., а декларираните доходи от дивидент пред КПК/КПКОНПИ са на стойност 157 644 069 лв. Въпреки, че за периода 2022-2023 г. няма разпределен дивидент, и въпреки големия размер на направените разходи, наличностите в банковите сметки остават почти непроменени, в размер малко над 4 млн. лв.

Съгласно публично достъпната информация в Търговския регистър, Делян Славчев Пеевски е едноличен собственик на капитала на две дружества – “ИНТРЪСТ ЕАД” (ЕИК 204589733) и “ИНТ ЕООД” (ЕИК 204589523). В други дружества Пеевски не фигурира съгласно Търговския регистър. При търсене в международната отворена търсачка Open Corporates пък излиза единствено участието на Пеевски в G NED Ltd. във Великобритания, където обаче той е санкционирано лице.
По-конкретно, от партията сезираха редица институции както следва:
Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество – за извършване на всеобхватна проверка и преценка за евентуално наличие на несъответствие между имущество/разходи и законни източници на финансиране и предприемане на действия при наличие на законови предпоставки за това;
Националната агенция за приходите – за извършване на всеобхватна проверка, с която да се верифицира съответствието на декларираните доходи от дивиденти с начислените/изплатени по ГФО суми, данъчната основа и внесените данъци (вкл. върху дивиденти и доходи от наем), както и декларирането и облагането на доходите от наем от наемодателите, както и при наличие на установени нарушения да бъдат предприети навременни мерки;
Прокуратурата на Република България – за всестранна и обективна проверка на база на изложената информация от анализ на публично достъпни данни за потенциално наличие на признаците, от обективна и субективна страна, на съставите по смисъла на глава седма от особената част на Наказателния кодекс и по-конкретно текстовете на чл. 253, 253а и чл. 255 от Наказателния кодекс.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни