

На 6 април 885 г. във Велехрад, Великоморавия, умира и е погребан свети Методий. Затова на тази дата Българската православна църква отбелязва Успението на св. Методий Славянобългарски.
Свети Методий е византийски политически и културен деятел, по-голям брат на Константин-Кирил Философ. Канонизиран от християнската църква за светец и равноапостол. На 30 декември 1980 г. с апостолическото послание Egregiae Virtutis, папа Йоан-Павел II обявява Методий и брат му Константин-Кирил Философ за съпокровители на Европа. Православните християни го почитат и като един от светите Седмочисленици.
Основни данни за живота и делото на Методий се съдържат в „Житие Методиево”, краткото и пространно жития на брат му Кирил, както и в житията на Климент Охридски и на Наум написани на гръцки език. Данни се съдържат също така и в други извори - гръцки, латински и други.
Рождената дата на Методий се отнася към 815 г. Той е кръстен Михаил. За детството на Методий се знае по-малко, отколкото за това на по-малкия му брат Кирил. Житията на двамата братя свидетелстват, че те са родени в Солун, в семейството на византийския друнгарий (морски офицер), подстратега и управител на Солунска област Леон (роден в Солун и вероятно от гръцки произход), известен в българската историография като Лъв и жена му Мария (вероятно славянка). Според "Пространното житие" на Методий, когато решил да ги прати във Великоморавия императорът им казал: „Вие двамата сте солунчани, а всички солунчани говорят чисто по славянски”.
За младостта на Методий също не се знае много, въпреки че изворите подчертават, както и за брат му, големите умствени способности, с които е надарен.
Бащата умира рано, но способностите на децата са забелязани от близкия на семейството и издигнал се до велик логотет Теоктист, главен министър на императорите Михаил II и Теофил и регент на неговия син Михаил III. Неговият ранг е втория след василевса в империята. Теоктист извиква своите племеници Кирил и Методий при себе си в Константинопол.

През 843 г. по негова покана двамата пристигат в Константинопол и учат философия в престижната Магнаурска школа. На Методий е възложен поста управител на административна област до Солун. От 870 до 885 г. Методий е архиепископ на Моравия.
Знае се, че от 843 г. е бил управител на византийска област недалеч от Солун, населена със славяни група, т.нар. Склавиний или Славиний. Допуска се, че това може да е била Стримонската архонтия северно от Солун или някоя съседна на нея. Изворите посочнат усилията му за укрепване на християнството сред славяните в тези земи.
Неочаквано за всички през 851 г. той се отказва от високия пост и всякаква кариера и се замонашава. Методий се оттегля като монах в манастира Свети Полихрон в Мала Азия и се отдава на книжовни занимания.
Смята се, че именно в този манастир тогава е съставена глаголицата - първата славянска азбука, която Методий създава заедно с брат си Кирил и завършва през 855 г. По това време би трябвало да са преведени и най-важните за християнското богослужение книги.
Нека видим в снимки какво още се е случило на 6 април по света през годините.
Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни