КС обяви за противоконституционно решението на Народното събрание за задължаване на Министерския съвет да внесе в парламента проект на закон за ратифициране на присъединяването на Република България, като държава основателка, към Устава на Съвета за мир, създаден по инициатива на САЩ, съобщиха от съда.
Единодушно решение
В заседанието са участвали всички 12 съдии. Решението е прието единодушно. Делото е образувано по искане на Министерския съвет, а докладчик по него е съдия Галина Тонева.
В своята трайно установена практика съдът потвърждава, че съобразно принципа за разделение на властите парламентът не може чрез свои решения да навлиза в компетентността на други държавни органи, нито да се намесва неограничено във всяка сфера на държавното управление, се посочва в решението.

Според съдиите с оспореното решение Народното събрание излиза извън пределите на собствената си компетентност, като възлага на Министерския съвет и на министъра на външните работи да изпълнят дейности и да приемат актове, които не произтичат от Конституцията и Закона за международните договори на Република България.
Недопустима намеса в правомощията на МС
Съдът намира, че парламентът осъществява недопустима от гледна точка на основния закон намеса в правомощията на Министерския съвет дали и кога да инициира пред Народното събрание процедура за ратификация на международен договор. Правомощието на законодателя да ратифицира международни договори не го овластява чрез своите решения да задължава Министерския съвет да внесе законопроект за ратификация.

От Конституционния съд (КС) поясняват в решението си, че този извод за противоконституционност се отнася и за частта от оспореното решение – т. 3, с която се възлага на министъра на външните работи да обнародва в Държавен вестник закона за ратификация в 15-дневен срок от датата на влизането му в сила. Съдиите уточняват, че по Конституция единствено държавният глава има правомощието да обнародва законите, с изключение на тези за изменение и допълнение на Конституцията.
Според съда оспореното решение на Народното събрание е в противоречие с принципа на разделение на властите, защото нарушава конституционния баланс между законодателната и изпълнителната власт. Наред с това, то нарушава и правната сигурност, като формален елемент на принципа на правовата държава, тъй като възлага на органи на изпълнителната власт дейности и издаване на актове без законово основание.
Кой го подкрепи
БТА припомня, че през март т.г. депутатите задължиха служебното правителство на Андрей Гюров да внесе в Народното събрание съответния ратификационен проектозакон. Предложението беше на ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. То мина с гласовете и на ГЕРБ, „Има такъв народ“ и няколко депутати, нечленуващи в парламентарни групи.
За присъединяването на страната ни към Съвета за мир под патронажа на Съединените американски щати и президента Доналд Тръмп съобщи тогавашният министър-председател в оставка Росен Желязков на 22 януари.
Служебният премиер Андрей Гюров обяви на 13 март, че ако такова решение бъде прието, Министерският съвет ще сезира Конституционния съд, което се и случи. А резултатът е днешното единодушно решение на съда, което представлява звучен шамар срещу бившите управляващи от ГЕРБ, ДПС и ИТН.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни