Унгария ще отзове 37 ръководители на дипломатически мисии като първа стъпка от обновяването на ръководния състав на задграничните си представителства, съобщи външният министър Анита Орбан, цитирана от агенция МТИ. 

В социалните мрежи тя заяви, че при част от дипломатите мандатите им изтичат, а в други случаи решението е продиктувано от стремежа интересите на Унгария да бъдат представлявани от посланици, които могат "надеждно и ефективно" да защитават страната в съответствие с новите приоритети на външната политика.

Орбан заяви, че мярката е част от по-широко професионално обновяване на дипломатическата служба. По думите ѝ министерството цели изграждането на дипломатически корпус, който работи на високо професионално ниво.

"Имаме нужда от посланици и дипломати, които активно допринасят за реализирането на външнополитическите цели на Унгария и за укрепването на способността ѝ да отстоява интересите си на международно равнище", каза тя, цитирана от БТА.