Европейският съюз започна процедура за свръхдефицит срещу България заради очакваното надхвърляне на допустимия бюджетен дефицит, който може да достигне 4,1% от БВП през 2026 г.

У нас беше приет на първо четене бюджетът на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2026 г. Основните критики на опозицията са, че в него действителни реформи липсват и че не отговаря на заявените преди изборни ангажименти на управляващите.

След сигнали, постъпили "от народни представители, адвокати и граждани", прокуратурата започна проверка срещу вътрешния министър Иван Демерджиев - дали не е злоупотребил с изнесените скандални данни за полетите на Делян Пеевски.

От своя страна Демерджиев изпрати в Народното събрание справка за действията на ГДБОП, които баче може и да се окажат незаконни. От ДПС обърнаха внимание, че законът не позволява подобни действия спрямо лица с имунитет, но отказаха да отговорят на журналистическите въпроси.

На европейската сцена България може и да повлияе върху новия санкционен пакет срещу Русия, който на практика е бил „изпразнен“ от най-острите си мерки. Последователното противопоставяне на кабинета "Радев" на включването на руския патриарх Кирил в него може все пак да доведе до отпадането му от окончателния вариант.

Доскорошният саботьор в полза на Путин в Европа - Унагрия - днес се присъедини като 25-ата държава към Европейската прокуратура. И не само това - след като новото правителство на Петър Модьор представи изцяло нов план за демонтиране на наследството на Орбан, Съветът на ЕС размрази близо 10 милиарда евро европейско финансиране за страната.

На фронта въздушната украинска атака срещу Ростовска област продължава. Днес украински дронове удариха петролна рафинерия, а властите в руския град Таганрог обявиха извънредната ситуация и евакуация на хора.

На този фон одобрението на Путин в Русия расте - но само според държавната социология. Независимите агенции - така наречените чуждестранни агенти - рисуват друга картина: понижаваща се подкрепа за президента и усещане за засилващо се напрежение.

Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни