Грандиозното публично обсъждане на проекта за нов Наказателен кодекс (НК), което бе организирано днес от правосъдното министерство и от правната комисия в парламента, постави същите въпроси, които бяха извадени на дневен ред още преди месеци, когато той видя бял свят за пръв път. Но не получиха отговори.
На кръгла маса в НДК, 43 браншови организации, юристи и НПО атакуваха спорните текстове за криминализирането на неплащането на осигуровки, завишените санкции за притежание на наркотични вещества, превръщането на антикварите в престъпници, занижаването на някои санкции за насилие над животни и др.
Всички те отдавна изразиха становищата си по въпроса, но проектът за нов НК така забуксува заради обвиненията, че е непрофесионално изготвен и неподложен на публично обсъждане, че все още не е влязъл в парламента за гласуване.
Новите текстове са дело на правителствата както на ГЕРБ, така и на настоящото. Въпреки уверенията на вицепремиера и правосъден министър Зинаида Златанова, че кабинетът няма да бърза с приемането му, той го направи изненадващо в средата на януари.
В крайна сметка от думите на председателя на правната комисия Четин Казак днес стана ясно, че когато новият проект бъде изпратен в Народното събрание, правната комисия ще създаде отделна работна група, която съвместно със засегнатите организации ще пренапише спорните текстове. С което се обезсмисля голяма част от работата на авторите на новия НК.
Самореклама
Още в самото начало на обсъждането днес се чуха становища, че експертите, изготвили новия наказателен закон не познават материята, а част от участниците в обсъждането си тръгнаха с аргумента, че присъстват на "една самореклама на вносителите на проекта". Гневът им предизвика редът на провеждане на самата среща. Първо стана ясно, че няма да се обсъжда общата част по закона, а после - че няма да има и дискусия. Участниците можеха само да се изказват и то в рамките на 3 минути. Не присъстваха и всички членове на правната комисия в НС, недоволство предизвика и липсата на стенограма.
Изложенията все пак започнаха. С новите текстове, които криминализират неплащането на осигуровки. Очаквано срещу това скочиха работодателите, представени в случая от Българската стопанска камара, Асоциацията на индустриалния капитал в България и Българската асоциация на малките и средни предприятия. Те посочиха, че не се прави разлика между общественото осигуряване, което е право и данъчното, което е задължение. Нямало разлика и между работодател, който умишлено не внася осигурителни вноски и такъв, който изпитва невъзможност. Текстовете също така не уреждали въпроса с това, че неплащането на осигуровките става с мълчаливото съгласие на самия работник. А понякога и по негова инициатива. Текстовете можели да бъдат използвани и за рекетиране на даден работодател от служителя или пък от негов бизнес опонент.
"Това е чисто българско откритие под синдикален натиск. Няма да остане работодател в тази страна, ако продължавате така", обобщи председателят на БСК Божидар Данев.
Също без изненада тези текстове бяха приветствани от КНСБ. "Надявам се, че НК няма да превърне работодателите в престъпници", каза Величка Микова от синдиката. Но после не само хареса текстовете, касаещи осигуровките, но и поиска да се допише, че на наказателна отговорност подлежат и работодателите, които не изплащат заплати по трудови договори.
Маловажност
Недоволство отново имаше и по отношение на текстовете за притежание на наркотоци. В новия НК беше премахнат т.нар. маловажен случай, няма и ясно разграничение между притежание и разпространение. Така дори и един младеж да е хванат с цигара марихуана за лична употреба, която доброволно е предал с протокол в полицията, то той се превръща в потенциален затворник. Досега маловажният случай предвиждаше само глоба. Според участниците в срещата с този акт се цели МВР "само да отчита дейност" колко души за притежание и разпространение на наркотоци е хванало.
Хаванче
За пореден път от културтрегерите бяха разкритикувани и текстовете, отнасящи се до културното наследство. Според тях всеки притежател на "културна ценност", който не я е предал на властите или я притежава, но не я е регистрирал подлежи на санкция, включително на затвор. Като под "културна ценност" се има предвид всяка вещ от типа на антикварни предмети и книги над 100 г. и книги над 50 г. Така всеки, който притежава старинен гардероб например, попада под ударите на закона. Престъпник е и всеки по-възрастен художник, който притежава собствените си картини, възразиха от ресорната асоциация.
"Аз имам едно хаванче на 100 години от пра- прарадядо ми! Искам този закон да се отхвърли", възмути се участничка в общественото обсъждане.
"Целта беше да очертаем основният предмет на дискусия", заключи след целия тричасов обстрел вицепремиерът Златанова и даде заявка, че ще се помисли върху много от текстовете.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни