Софийският градски съд оправда Веселин Георгиев по делото "Батко и братко", предаде БГНЕС. На 28 април прокуратурата поиска по влачилото се 7 години "знаково дело" 5 години затвор за бившия изпълнителен директор на фонд "Пътища" Веселин Георгиев.
Според обвинението в нарушение на Закона за обществените поръчки през 2006 и 2007 година Георгиев в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение е одобрил сключването на договори за обществени поръчки за 120 млн. лв. между ръководения от него фонд и фирмите "Биндер" АД, "Инмат" ООД, Гражданско сдружение "Инфраструктурни обекти", с цел да набави имотна облага за братята си Бойко и Емил Георгиеви. От това са настъпили значителни вредни последици за държавата. Прокурор Ваня Илиева посочи, че по принцип около 7 години е размерът, който при превес на отегчаващите вината обстоятелства би поискала в една друга ситуация, ако не се дължеше според нея компенсация за забавено правосъдие.
Заради това сама пледира наказание от 5 години.
Делото беше от тези, които трябваше да покажат на Европа как се борим с организираната престъпност по високите етажи.
Оправдатлната присъда произнесе Петя Крънчева - третият поред съдия от СГС, който гледа делото. Крънчева е зам.-председател на съда и шеф на Наказателното отделение в институцията, раздирана от критики. Срещу нея от началото на април се води и дисциплинарно производство по предложение на председателя на ВКС Лозан Панов.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни