Журналисти и служители на БНР за втори ден излязоха на протест пред сградата на бул. "Драган Цанков" срещу драстичното орязване на възнагражденията им. Според работещите в държавната медия хонорарите им и т. нар. ДМС - допълнително материално стимулиране, са намалени с 43 %.
Служителите заявиха, че основното възнаграждение в "Хоризонт" е около 600 лв., а за другото се е разчитало именно на хонорарите и допълнителното стимулиране. Силвия Великова от протестиращите обясни, че така се удрят именно хората, които правят радио, а не администрацията. Тя попита задочно генералния директор Радко Янкулов къде ще отидат икономисаните от заплати средства и го обвини, че парите в радиото се разпределят непрозрачно.
В директно включване по телефона за Нова тв Янкулов напомни, че 2,4 млн. лв. императивно трябва да се съкратят от перото за издръжка на персониала - именно заплати, осигуровки, ДМС и хонорари. Това е резултат от бюджета за 2015 г. , а директорът дори изрази учудване, че сега се протестира, защото въпросът е бил обсъждан.
"За да се съкратят разходите, трябваше да уволним над 200 души от радиото. Другият вариант е да изгребем до милиметър всички допълнителни доходи - като хонорари и ДМС. И по този начин да достигнем цифрата", каза Янкулов.
Според него в БНР работят 1450 души, като само 8 % са администрация. Другите са журналисти, музикални и тонрежисьори, редактори и т.н.
"Вие към кой вариант бихте се насочили - да съкратиш 200 души, да направиш опит да съкратиш от допълнителните доходи, или комбинация от двете", попита той.
Янкулов твърди, че е организирал "поне 4-5 срещи по този въпрос с всички синдикати в радиото, 4-5 срещи по този въпрос с всички, които работят" и че вече е събирал служителите на 3-часов разговор, след който са се разбрали, че няма да се мине без тази мярка.
Според него ДМС-тата се формирали на базата на свободни бройки и ръководството "направило невъзможното и съкратило 70 свободни бройки", като по този начин не е оставен нито един човек от радиото на улицата.
За финал Янкулов каза, че хонорарите общо се намаляват с 30 % а не с 43.
"Няма такава дилема - 200 души на улицата", каза в отговор Силвия Великова. Според нея на улицата трябвало да останат онези, които "не работят, а само пребивават". "Ние сме журналисти, смятаме, че като има министерско постановление, сведено до хората, които са мениджмънт, те трябва да направят всичко възможно", добави тя.
Протестиращите журналисти още веднъж поискаха точен отчет къде отиват 2,4-те милиона икономия. Според тях част от спестените средства щели да отидат за командировки.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни