Неделя е, а Аулата на Софийския университет е пълна със студенти. Но не за лекция или официална церемония, а да купуват акции, злато, петрол... Няма шега - на 10 май българският клон на международната студентска организация AIESEC проведе четвъртото издание на своята симулационна борсова игра Levcheto, в която младите хора могат да изпитат на живо своите умения за търговия с финансови активи и евентуално, да спечелят нещо.

Но не печалбата или загубата са важни, а идеята, че без информация и знание няма как да станат успешни инвеститори.

Събитието напълни Аулата, а представители на бизнеса и държавната администрация обясниха на бъдещите (и настоящи) трейдъри какви са основните финансови инструменти, както и основните правила, които трябва да следва успешният инвеститор.

"Хората се нуждаят повече от всякога от финансово познание", казва Ралица Агайн, зам.-председател на Комисията по финансов надзор, която даде старта на събитието.

"По-слабо грамотните не спестяват за пенсия и имат склонност да встъпват в прекомерен риск", обясни Агайн, която подложи студентите на кратък тест по финансова грамотност, на който те показаха отлични познания.

Зам.-председателката на Комисията по финансов надзор Ралица Агайн.

"Ако искате да печелите, трябва да посветите на това целия си живот. Ако ви прережат вената, оттам трябва да потече финансова информация", потвърждава и Антон Панайотов, управител на компанията "Аларик Капитъл".

"От икономическа гледна точка, през последните 25 години нашата нация не е много добре. Капитализмът тръгна, а масовият човек няма кой да го обучи", заяви в типичния си стил образователният министър проф. Тодор Танев, който неочаквано се появи за кратко на събитието.

След изказвания и съвети, студентите пристъпиха към играта, като свързаха компютрите и другите преносими устройства през безжичната мрежа към сайта на събитието, където всеки беше регистриран с потребителско име и парола.

Аулата на Софийския университет за два часа стана на фондова борса.

Регламентът

Регламентът на играта е следният - всеки участник получава по 10 000 AIESEC лева начален капитал, който трябва да инвестира в пет вида активи - фирмени акции, държавни облигации, валута, злато и петрол.

В платформата са заложени дяловете на 20 компании - по 4 от общо 5 сектора - информационни технологии, продажби на дребно, фармацевтика, туризъм и застраховане. Фирмите са виртуални - например, "Пипилс" е разработчик на социални мрежи, "Топбай БГ" - верига хипермаркети за евтини стоки, "Булгарфарма" е производител на лекарства, а "Франсфарма" - вносител.

Участниците могат да търгуват и с облигации и валута, емитирани от Русия, Бразилия,  Китай, Германия и САЩ.  Златото се търгува на една десета тройунция, поради високата цена на метала (около $1200 за тройунция), петролът - на барел.

Цялата симулация се развива в продължение на 120 минути, в които е събрано 5-годишното развитие на капиталовия пазар - общо 20 тримесечия, всяко от които в условията на играта протича за 6 минути. Цената на активите не се променя за едно "тримесечие".

Но това не е всичко. Движението на цените на финансовите активи не е хазарт, а който разполага с правилната информация и знание, може да вземе по-добро решение за инвестицията си. Срещу 100 AIESEC лева участниците можеха да купят информация за една настояща година за дадена компания или движението на целия сектор.

Има опция и за симулиран стаж, в който те научават повече информация (знание), но за периода му те "замразява" търговията си за два игрови периода.

Печалбата - в левчета

След приключването на играта студентите можеха да обменят своите AIESEC левчета в български пари, по курс 10 000:1. На първите места се класираха Димитър Калинов с краен капитал 41 000, Антон Марков - 27 817 и Свилен Маринов - 25 257. Съответно - 4,10 лв., 2,78 лв. и  2,53 лева. Но плюс още по 500, 300 и 200 лв. като награда от спонсор на събитието.

За два часа "работа" не е никак малко.