

На 27 май 927 г. умира българският цар Симеон I Велики. Управлението му бележи връх в историята на Първото българско царство. По негово време, освен невижданото дотогава териториално разширение, държавата става средище на културен и духовен живот. Победите на бойното поле му позволяват да укрепи международния авторитет на България. Той оставя след себе си могъща държава, простираща се от Карпатите до Беломорието и от Черно до Адриатическо море. Въпреки почти непрекъснатите войни с Византия, той укрепва властта вътре в държавата и провежда изключително стабилна вътрешна политика. Постига се политическо, религиозно и културно обединение.
Експертите смятат, че многобройните войни, които Симеон води, в крайна сметка изтощават България, и при наследниците на сина му Петър I тя вече не е в състояние да се противопостави на по-богатата откъм човешки ресурси Византия. Независимо от това Симеон I остава в българската история с прозвището „Велики“, а управлението му с определението „Златен век“ заради териториалното разширение, до което довежда България, и заради културния разцвет на страната.

Симеон Велики управлява България от 893 до 927 г. по време на Първата българска държава. Успешните войни на Симеон срещу Византия и сърбите довеждат до временно разпростиране на България върху по-голямата част от Балканския полуостров и господство в Югоизточна Европа. При управлението му България граничи с три морета — Бяло, Адриатическо и Черно, а някои съвременници сравняват столицата му Преслав с Константинопол.
Княз Симеон I е роден в периода 863-865 г. Българският княз е третият син на княз Борис I от династията на Крум и Мария. Тъй като Борис е българският владетел, приел официално християнството през 865 г., Симеон е християнин през целия си живот. Намерението на Борис е третият му син да стане високопоставен духовник, може би дори български архиепископ. По тази причина около 878 г. той го изпраща в Магнаурската школа в Константинопол, където трябва да получи богословско образование.
Симеон прекарва следващото десетилетие (ок. 878-888) в столицата на Византийската империя, като получава отлично образование и изучава реториката на Демостен и Аристотел.
Около 888 г. Симеон се завръща в България и се установява в новосъздадения княжески манастир в Преслав, „при устието на Тича“, където под ръководството на Наум Преславски се заема с преводи на религиозни текстове от гръцки на старобългарски език. Междувременно най-големият му брат Владимир наследява Борис и прави опит да възстанови езичеството в държавата и може би сключва насочен срещу Византия договор с Арнулф Каринтски. Това принуждава Борис, който по това време е в манастир, да се върне повторно на трона, само за да свали и накаже Владимир и да посочи Симеон за нов владетел.
%2C%20%D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%BE%D1%82%20%D1%86%D0%B8%D0%BA%D1%8A%D0%BB%D0%B0%20%E2%80%9E%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%20%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%8F%E2%80%9C%20%D0%BD%D0%B0%20%D1%87%D0%B5%D1%88%D0%BA%D0%B8%D1%8F%20%D1%85%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%BA%20%D0%90%D0%BB%D1%84%D0%BE%D0%BD%D1%81%20%D0%9C%D1%83%D1%85%D0%B0.jpg)
По време на цялото си царуване той води много войни с Византия, като на 20 август 917 г. близо до река Ахелой българите постигат велика победа над византийската армия. Погромът е пълен, дори и според византийските хронисти (Йоан Скилица, Лъв Дякон). Тази битка оставя траен спомен у византийците. Лъв Дякон, който живее 50 години след битката пише: „Още могат да се видят купища кости при р. Ахелой, където тогава позорно била посечена войската на ромеите“.

Тази победа има и важен психологически ефект върху византийската армия, която като вижда, че губи сражението, побягнала. В отчаян опит да спрат българите по пътя им към Константинопол, византийците събират остатъците от войската си край село Катасирти. Там отново са разбити в една нощна битка. Пътят към столицата е открит, но Симеон се насочва на запад за да отстрани княза на сърбите Петър Гойникович, който води анти-българска политика в съюз с Византия и на негово място поставя протежето си Павел Бранович.

Всички тези победи обнадеждават Симеон, че може да завладее Константинопол и да стане император на ромеите и българите. Израз на това е титлата, с която се именува — „Василевс на всички българи и гърци“, „Симеон в Христа Бога — самодържец на всички българи и ромеи“. Цар Симеон Велики обаче не успява да осъществи намеренията си – той умира на 27 май 927 г. вероятно от сърдечен удар.
След смъртта му властта е поета от сина му Петър I от втория му брак с Мариам. По неизвестни причини Симеон лишава още приживе от короната първородния си син Михаил от първия му брак и го заставя да се замонаши.
Нека видим в снимки какво още се е случило на 27 май по света през годините.
Снимки БГНЕС, Уикипедия и архив
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни