WiFi – безжичният интернет, вече стана стандарт в много домове. Но рутерът ни, малката кутия с мигащи светлинки и една-две антени, може да прехвърля не само пакети с данни към компютъра ви – а и енергия.
При това, демонстрирали са докторанти от Лабораторията за сензорни системи във Вашингтонския университет, това не изисква нова технология. Всъщност, за да захраните някое не много лакомо устройство, е нужна само малка модификация на рутера в хола ви.
Тук става въпрос за немалко енергия. Ако сте се разхождали из центъра на голям град и сте поглеждали списъка с WiFi мрежи в околността, можете да си представите колко лесно може човек да се възползва от това. И отдавна има сензори, които могат да улавят подобна енергия.
Осовният проблем обаче е, че безжичният сигнал не е много стабилен. Той се излъчва на накъсани интервали по няколко различни честоти на един и същи канал. Групата във Вашингтон, водена от докторантката Вамси Тала, са заобиколили този проблем, като са настроили рутера просто да излъчва звук докато няма активна употреба на канала. Постоянното бръмчене е било достатъчно, за да се улови малко енергия и да се ползва за някои устройства.
За да тестват системата, изследователите са създали температурен сензор, чийто единствен енергиен източник са WiFi сигналите. А още по-впечатляваща е безжичната камера, която задържа малко енергия от WiFi-а в кондензатор. Когато зареди достатъчно, щраква снимка. Без никакъв друг източник на енергия, камерата е можела да снима веднъж на всеки 35 минути.
А още по-важното е, че добавянето на шума по никакъв начин не е повлияло на скоростта на интернета. Да, не става въпрос да точим, а да „рециклираме“ енергия, която така или иначе ползваме за сигнала до компютрите ни.
Разбира се, засега това е само доказване на концепция, а преди да се превърне дори в бъдещ проект за комерсиална употреба, трябва да мине през тежки проверки – какви сигнали се излъчват и по какви честоти подлежи на тежки регулации по цял свят.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни